5 filmów z muzyką skomponowaną przez Vangelisa, które trzeba obejrzeć

Grecki kompozytor pozostawił po sobie bogatą bibliotekę dzieł. W dorobku twórcy znajdziemy ścieżki dźwiękowe do wielu nagrodzonych filmów. Oto 5 produkcji, do których muzykę stworzył Vangelis, a które z pewnością każdy powinien obejrzeć.

5 filmów z muzyką skomponowaną przez Vangelisa, które trzeba obejrzeć

Czym byłby film bez muzyki filmowej? Muzyka stanowi idealne dopełnienie, do scen i kwestii wypowiadanych przez aktorów. Pozwala budować napięcie i wystarczy kilka dźwięków, by wywołać u widzów przerażenie, smutek lub radość. Siła muzyki, a już na pewno tej filmowej jest ogromna. Pozwala na pełne przeżycie seansu, ale i po seansie soundtracki do filmów towarzyszą nam w pracy, wyzwalają duszę artystyczną, skłaniają do przemyśleń. Taka była właśnie muzyka Vangelisa. Przypominamy zatem 5 filmów, do których skomponował muzykę i które bez jego muzyki nie byłyby tym samym.

1.„Rydwany ognia” – reż. Hugh Hudson

Film powstał w oparciu o prawdziwą historię dwóch brytyjskich biegaczy, przygotowujących się do letnich igrzysk olimpijskich 1924. Produkcja w 1995 roku została wpisana na watykańską listę 45 filmów fabularnych, propagujących wartości religijne, moralne lub artystyczne.

Bohaterowie filmu to sportowcy Eric Liddell i Harold Abrahams. Pochodzą z różnych środowisk, oboje są złotymi medalistami z Igrzysk w Paryżu. Mężczyźni muszą dokonywać trudnych wyborów i są rozdarci między sportem a realiami, w jakich przyszło im żyć. Ile można poświęcić dla akceptacji społeczeństwa? Ważne jest szczęście, a może powinność?

„Rydwany ognia” to przede wszystkim opowieść o sportowej rywalizacji. O tym, że każda rzecz ma swoją jasną i ciemną stronę.

Film został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Złotym Globem i BAFTA. „Rydwany ognia” zdobyły cztery Oscary w kategoriach: Najlepszy film, Scenariusz oryginalny, Muzyka filmowa, Kostiumy. I tak oto Vangelis został zdobywcą Oscara.

2. „1492. Wyprawa do raju” -  reż. Ridley Scott

„1492. Wyprawa do raju” opowiada historię przypadkowego odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, w tej roli Gérard Depardieu Żeglarz udał się w podróż w poszukiwaniu nowej drogi morskiej do Indii. Wyprawę udało się zorganizować dzięki wsparciu królowej Izabeli Kastylijskiej (Sigourney Weaver)

Rok 1492, Krzysztof Kolumb wyrusza w podróż pod patronatem hiszpańskiej królowej Izabeli. Cel wyprawy to odnalezienie drogi morskiej do Indii.

3. "Łowca androidów" – reż. Ridley Scott

Film science fiction „Łowca androidów” powstał w oparciu o powieść Philipa K. Dicka pod tytułem „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”. Film z biegiem lat zyskała status produkcji kultowej i doczekał się kontynuacji. Fabuła przenosi widzów do świata przyszłości do Los Angeles 2019 roku (film miał premierę w roku 1982). Naszą planetę zamieszkują replikanci genetycznie wytworzone istoty, które do złudzenia przypominają prawdziwych ludzi. W pewnym momencie przebywanie replikantów na Ziemi staje się nielegalne. Zadaniem ich wyłapywania zostają obarczeni członkowie specjalnych jednostek policji, nazywa się ich „łowcami androidów”.

Fabuła filmu koncentruje się wokół postaci Ricka Deckarda (granego przez Harrisona Forda).  

Co ciekawe film nie osiągnął sukcesu finansowego. Warto podkreślić, że Ridley Scott nazwał go swoim „najpełniejszym i najbardziej osobistym filmem”. Muzyka do filmu została wydana dopiero w 1994 roku. 

4, "Bunt na Bounty" – reż Roger Donaldson

W obsadzie tego filmu znalazła się plejada gwiazd kina: Anthony Hopkins, Mel Gibson, Edward Fox, Laurence Olivier, Bernard Hill, Daniel Day-Lewis i Liam Neeson. Scenariusz filmu został oparty o książkę Richarda Hougha. Film opowiada historię buntu marynarzy na statku „Bounty” w 1789 roku. Co się stanie, gdy marynarze postanowią sprzeciwić się surowemu kapitanowi (Anthony Hopkins)? Będzie on się musiał „zmierzyć” z pierwszym oficerem (Mel Gibson).

Film w 1984 roku nominowano do Złotej Palmy w Cannes.

5. „Aleksander”

„Aleksander” będący swoistą biografią Aleksandra Wielkiego (w tej roli Colin Farrell) nie zyskał ogromnej sympatii widzów, jednak z pewnością zasługuje na słowa uznania na gruncie muzyki filmowej. W filmie prócz Farrella wystąpili między innymi: Angelina Jolie, Anthony Hopkins i Val Kilmer i Rosario Dawson.

Widzowie będą świadkami wydarzeń takich, jak słynna bitwy z Persami pod Gaugamelą, oswojenie ideału wierzchowca, Bucefała. Intrygi dworskie, specyficzne relacje z rodzicami, życie miłosne, geniusz Aleksandra, to wszystko można zobaczyć w tym właśnie filmie.

Autor:Judyta Nowak - RMF Classic

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic