39. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy rozpocznie się 6 października

Festiwal potrwa od 6 do 15 października. Zaprezentowanych zostanie 138 filmów – poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w kinie Atlantic.

39. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy rozpocznie się 6 października

Listę filmów w konkursie międzynarodowym przedstawił w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego (WFF) Stefan Laudyn. Zaplanowano sześć sekcji konkursowych, w tym konkurs główny – międzynarodowy i cztery sekcje pozakonkursowe. Kina festiwalowe w tym roku to Atlantic i Multikino Złote Tarasy.

"W tym roku dostaliśmy ok. 4800 zgłoszeń ze 111 krajów. Wybraliśmy z nich 77 filmów pełnometrażowych i 61 filmów krótkometrażowych" – powiedział Stefan Laudyn. W konkursie międzynarodowym do rywalizacji stanie 15 filmów. Wiele z nich będzie mieć podczas festiwalu premiery światowe i europejskie.

"Zwracamy dużą uwagę na premierowość filmów pokazywanych podczas WFF, ponieważ festiwali prezentujących premiery światowe jest na świecie niewiele" – wytłumaczył Laudyn.

W tegorocznym jury zasiądą: reżyserki Dorota Kędzierzawska i Nadejda Koseva (Bułgaria), pisarz Jurij Andruchowycz (Ukraina), szef Cinfondation Georges Goldenstern (Francja) i reżyser Alejandro Torres Kennedy (Meksyk).

Na ceremonię otwarcia wybrano dwa filmy: "Uśmiech losu" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego i ukraińsko-polski film krótkometrażowy "Murale" w reżyserii Alexa Topallera i Daniela Shapiro. Pokaz filmów otwarcia odbędzie się w kinie Atlantic.

"Uśmiech losu to film lekki, ale opowiada o sprawach dla mnie bardzo ważnych, ponieważ mówi o kruchości świata i naszej cywilizacji. Jest to pogodny film, za którym tkwi lekki niepokój" – powiedział Andrzej Jakimowski.

Na zakończenie 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego wybrano film dokumentalny "Niezwyciężony" w reżyserii Karim Amer. Przedstawia on trwającą wojnę na Ukrainie.

"Tak długo jak będzie trwać wojna, nie będzie w naszym programie filmów rosyjskich i będziemy się starali pokazywać jak najwięcej filmów ukraińskich" – podkreślił Stefan Laudyn.

Bilety na pokazy tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego będą dostępne od piątku 22 września online w przedsprzedaży i od 2 października w kasach kina Atlantic.

Zofia Suwała

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic