20. Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w maju w ośmiu polskich miastach

"Nie bądź obojętny_a" - to hasło 20. odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w dniach 12-21 maja w ośmiu polskich miastach oraz od 23 maja do 4 czerwca online. W programie znajdą się m.in. filmy o rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz najlepsze tytuły światowych festiwali.

20. Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w maju w ośmiu polskich miastach

Hasło tegorocznej odsłony festiwalu "Nie bądź obojętny_a" podał zespół prasowy MDAG w komunikacie. Jak przypomniał, odwołuje się ono "do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN". "Te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia - uważności i wrażliwości - także językowej - na otaczających nas ludzi" - czytamy.

Wartości te odzwierciedlać będzie program, w którym szczególne miejsce zajmą dokumenty poświęcone inwazji Rosji na Ukrainę. "Skąd dokąd (In the Rearview) Maćka Hameli opowiada o początku rosyjskiej agresji z 2022 roku. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach, który należy do reżysera. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań. Skali zniszczeń, które niesie ze sobą wojna oraz próbie powrotu do normalności na wyzwolonych obszarach przyglądają się z kolei Piotr Pawlus i Tomasz Wolski w filmie W Ukrainie" - zwrócili uwagę organizatorzy.

Jak co roku MDAG będzie doskonałą okazją, by obejrzeć filmy docenione na najważniejszych światowych festiwalach. "Laura Poitras (Citizenfour) po raz pierwszy zaprezentuje polskiej publiczności film Całe to piękno i krew (All the Beauty and the Bloodshed), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara. To opowieść o Nan Goldin - fotografce, które zdobyła sławę, dokumentując życie osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i epidemię AIDS w latach 80. i 90. a obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy. Anna Hints, nagrodzona nagrodą reżyserską w Sundance, zabierze z kolei publiczność do estońskiej sauny w filmie Siostrzeństwo świętej sauny (Smoke Sauna Sisterhood). To miejsce, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi najbardziej intymnymi historiami" - podano w komunikacie.

20. festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w ośmiu miastach - Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Część online wydarzenia potrwa od 23 maja do 4 czerwca.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://mdag.pl/.

Daria Porycka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic