20. Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End

31 filmów, w tym dokumentalnych, fabularnych, animowanych, będzie można obejrzeć od czwartku w Rzeszowie w czasie 20. jubileuszowego Festiwalu Filmów Optymistycznych Happy End. Festiwal potrwa do soboty. Imprezie towarzyszyć będzie wirtualny wernisaż prac Szczepana Sadurskiego.

20. Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End

Jak przekazał dyrektor festiwalu Piotr Paweł Żukowski, podczas Happy Endu zostaną podsumowane dwie dekady polskiego kina, nie tylko niezależnego. Nagrodę specjalną - Złotą Rybę dla największej optymistki ostatniej dekady otrzyma Monika Meleń, która w ostatnich latach prezentowała w konkursie kilkanaście swoich filmów i otrzymała za nie już niejedną statuetkę. „Jeden z bohaterów jej filmów - Stanisław Kmiecik, nowosądecki malarz, który urodził się bez rąk, jako bohater wielu innych filmów dokumentalnych, dziś stał się bohaterem dla wielu dzieci, które też urodziły się z tą dysfunkcją. Film o panu Stanisławie pt. Życie na krawędzi tworzenia obrazu w reżyserii Marka Kilaszewskiego i Jaceka Knoppa był prezentowany na pierwszym Happy Endzie” – zauważył Żukowski.

Obraz ten będzie można obejrzeć także i w czasie tegorocznego festiwalu. Ponadto w czasie tegorocznej imprezy będzie można zobaczyć malarza Stanisława Kmiecika jeszcze w filmie w reżyserii Moniki Meleń „Zręczni, bezręczni”.W czasie festiwalu zostanie wręczona nagroda specjalna Happy Maker. Nagrody te są przyznawane od trzech lat i trafiają w ręce twórców niezależnych, „którzy przez lata nie porzucili pasji robienia filmów i nadal je dla nas widzów tworzą” – dodał dyr. imprezy.

W tym roku statuetki trafią do rąk braci: Piotra i Dominika Matwiejczyków.

Film w reżyserii Dominika Matwiejczyka, komedię „Ślicznotka” widzowie będą mogli obejrzeć w pokazie przedpremierowym na zakończenie festiwalu, w sobotni wieczór. Zdjęcia do filmu powstawały w woj. podlaskim. W programie tegorocznego Happy Endu znalazło się łącznie 31 filmów, w tym 29 nowych, konkursowych. Są to zarówno dokumenty, jak i filmy fabularne, w tym animowane.

Po pokazach filmowych odbędą się spotkania z twórcami. Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie organizatora - Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i na Facebooku https://www.facebook.com/HappyEndFestiwal

Ponadto w programie wydarzenia znalazł się też wirtualny wernisaż prac Szczepana Sadurskiego, niezależnego satyryka, dziennikarza, rysownika, karykaturzysty i przewodniczącego Partii Dobrego Humoru.

Odbędą się także warsztaty z rysunku karykatury, a zarejestrowany materiał zostanie wykorzystany do filmu dokumentalnego o artyście.

Festiwal organizowany jest przez Wojewódzki Dom Kultury oraz Fundację Obrazy bez Granic, a wyprodukowany przez Exd'Art – obrazy bez granic - Piotra Pawła Żukowskiego.Przedsięwzięcie dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Agnieszka Pipała

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic