"1989" z nagrodą główną Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt"

Spektakl "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery zdobył nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt". To koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nagrodę dla najciekawszej osobowości festiwalu otrzymał Jakub Skrzywanek.

 "1989" z nagrodą główną Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt"

Jury 27. edycji festiwalu w składzie Brigita Silina z Łotwy, Thomas Irmer z Niemiec oraz Ibrahim Spahić z Bośni i Hercegowiny zdecydowali o przyznaniu nagrody głównej marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego dla sztuki "1989", która traktuje o upadku komunizmu.

Jakub Skrzywanek z Teatru Polskiego w Łodzi otrzymał nagrodę dla najciekawszej osobowości festiwalu. To nagroda Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Laureat jest reżyserem spektaklu "Śmierć Jana Pawła II", którego zdjęcia z repertuaru festiwalu domagało się lokalne środowisko Prawa i Sprawiedliwości.

Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Dimitris Papaioannou z Dimitris Papaioannou w Atenach. Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Karolina Adamczyk z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Wyróżnienia przyznano Błażejowi Stencelowi z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Katarzynie Herman z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Nagroda ZASP im. Zdzisława Maklakiewicza za najlepszy epizod aktorski przypadła w udziale dla Velera Dellakezy za rolę w przedstawieniu "Bros" z Societas w Cesenie.

Jury oceniało w tym roku 13 spektakli.
Tomasz Więcławski

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic