Informacje

14 kandydatów rywalizuje o tytuł Młodego Tancerza Roku

Dodano:
14 kandydatów rywalizuje o tytuł Młodego Tancerza Roku

fot.PAP/Jakub Kamiński

Rusza kolejna edycja prestiżowego konkursu Młody Tancerz Roku, współorganizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwycięzca pojedzie do Japonii i weźmie tam udział w tanecznych projektach.

Od ponad 10 lat konkurs jest jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem telewizyjnym, promującym młode talenty, uczniów szkół baletowych, dając im przestrzeń do zaistnienia w mediach. Młody Tancerz Roku to także trampolina do kariery międzynarodowej, o czym świadczą liczne sukcesy laureatów - wygrane konkursy Eurowizji dla Młodych Tancerzy czy angaże w uznanych zespołach baletowych.

Tegoroczna edycja konkursu będzie wyjątkowa. Po pierwsze, dlatego, że uczestnikom przyglądać się będziemy dłużej, obserwując już ich półfinałowe występy. Po drugie, w przeformatowanym programie młodzi tancerze będą musieli zmierzyć się z klasyczną choreografią baletową. Po trzecie, konkurs ten przyniesie wiele dodatkowych emocji - jeden z uczestników, który nie zostanie zaklasyfikowany do finału przez jurorów, będzie mógł do niego wejść dzięki głosom telewidzów i internautów, gdyż otrzyma tzw. dziką kartę.

4 i 11 czerwca na antenie TVP Kultura widzowie zobaczą zmagania półfinałowe, w których wystąpi 14 młodych tancerzy. Następnie jury złożone z autorytetów w dziedzinie tańca (prof. dr hab. Aleksandra Dziurosz - Instytut Muzyki i Tańca, wybitny choreograf Jacek Przybyłowicz oraz światowej sławy polski tancerz Wiesław Dudek) wybiorą najlepszych sześciu uczestników finału.

"Myślę, że będziemy próbowali pomóc w wykonaniu tego zadania. Podnieść na duchu. Natomiast wszystko jest w ich rękach, bo to oni się będą prezentować na scenie, a my musimy się tylko przyglądać, okiem fachowców" - mówił podczas niedzielnej konferencji Przybyłowicz.

Do półfinału w tym roku zakwalifikowali się: Gabriela Dąbek - OSB Bytom, Dominika Woszek - OSB Bytom, Kasper Górczak - OSB Łódź, Mikołaj Czyżowski - OSB Warszawa, Alan Polański - OSB Warszawa, Łukasz Bałoniak - OSB Warszawa, Nikola Dworecka - OSB Warszawa, Paulina Grodzińska - OSB Gdańsk, Zofia Korpacka - OSB Gdańsk, Julia Ciesielska - OSB Gdańsk, Helena Kozaczko - OSB Poznań, Viviana Zajączkowska - OSB Poznań, Ewelina Cieśla - Wydział Teatru Tańca Akademia Sztuk Teatralnych Kraków, Judyta Pakulska - Wydział Teatru Tańca Akademia Sztuk Teatralnych Kraków.

"Zostałam wybrana do konkursu przez dyrekcję szkoły" - mówi Paulina Grodzińska z Gdańska. - "Przygotowuję się, ćwiczę godzinami na sali baletowej" - wyjawia PAP Life. "Codziennie trzeba ćwiczyć. Teraz więcej ćwiczymy, ciężej pracujemy, bo to jest inna motywacja. Ćwiczymy w swojej szkole, a tu przyjedziemy dopiero na sam konkurs" - dodaje Julia Ciesielska z Gdańska.

"Jestem bardzo podekscytowany tym przedsięwzięciem. Jest nas cztery osoby z Warszawy, myślę, że możemy się naprawdę zaprezentować bardzo dobrze. Przygotowywaliśmy się dosyć długo do tego konkursu, zobaczymy, co to będzie" - mówi PAP Life 17-letni Alan Polański z Warszawskiej Szkoły Baletowej.

W finale, który będzie transmitowany w TVP Kultura 25 czerwca, wystąpi 7 uczestników - sześciu tancerzy wybranych przez jury w eliminacjach półfinałowych oraz dodatkowo jedna osoba - zdobywca "dzikiej karty", która będzie przyznana drogą głosowania na specjalnie przygotowanej platformie internetowej. Obszerne relacje z poszczególnych etapów będzie można śledzić w mediach społecznościowych anteny i na stronie mlodytancerzroku.vod.tvp.pl.

Zwycięzca Konkursu Młody Tancerz Roku pojedzie na 10 dni do Japonii, gdzie będzie uczestniczył w kilku tanecznych projektach, o czym poinformował na konferencji polski tancerz Wiesław Dudek, który od lat pracuje w Japonii.

Zmagania taneczne będzie można oglądać na TVP Kultura: półfinał konkursu: 4 i 11 czerwca (wtorek), godz. 20.20, zaś Finał na żywo 25 czerwca (wtorek), o godz. 20. Finał konkursu pokaże też któraś z dużych stacji TVP, czyli TVP1 lub TVP2, o czym poinformowano na niedzielnej konferencji. (PAP Life)

 • 10:34 Alexandre Desplat The Imitation Game
 • 10:37 Klaus Doldinger Heimkehr / Auslaufen
 • 10:43 Dario Marianelli Waiting for Mr. Rochester + My Edward and I
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 321, Sunday, 31 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic