Informacje

Zmarła Krystyna Gołębiewska praprawnuczka siostry Fryderyka Chopina

Dodano:
Zmarła Krystyna Gołębiewska praprawnuczka siostry Fryderyka Chopina

fot.PAP/DPA

Zasłużona dla kultywowania pamięci po Fryderyku Chopinie Krystyna Gołębiewska, praprawnuczka Ludwiki Jędrzejewiczowej - starszej siostry kompozytora - zmarła w poniedziałek, w wieku 86 lat.

O śmierci krewnej kompozytora poinformował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC).

NIFC przypomniał, że "Fryderyk Chopin zmarł bezpotomnie, toteż szafarzami spuścizny po nim stali się członkowie rodziny jego starszej siostry ‒ Ludwiki Jędrzejewiczowej. Krystyna Gołębiewska była ostatnią żyjącą osobą z tej linii".

Krystyna Gołębiewska urodziła się 17 kwietnia 1933 r. w Warszawie. W młodości była bardzo zaangażowana we współpracę ze stowarzyszeniem - Instytutem Fryderyka Chopina ‒ które nazywała "swoim drugim domem". Przechowywała przez wiele lat pamiątki po kompozytorze, które odziedziczyła swojej ciotce, Ludwice Ciechomskiej.

Jak podano w komunikacie, pamiątki te obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina, "obok bogatej kolekcji fotografii rodziny Ciechomskich, podarowanej Muzeum w minionych latach". Podkreślono, że "przedmioty te są ważnymi elementami wystawy stałej, w sposób szczególny budząc zainteresowanie zwiedzających, jak m.in. zegarek podróżny, dzwonek ze stolika przy łóżku, przycisk do papieru i fragment szafki".

W cytowanym przez Instytut, wywiadzie dla Radia Gdańsk z okazji przekazania chopinowskich pamiątek do Muzeum Krystyna Gołębiewska powiedziała: "niewiele tego zostało, ale są dla mnie bardzo cenne (…) przede wszystkim, że pochodzą od Chopina, ale dlatego, że w czasie Powstania (Warszawskiego), kiedy dom cioci mojej (Ludwiki Ciechomskiej) runął w gruzy, (…) a to był duży dom sześciopiętrowy, legł w gruzy kompletnie… to są pamiątki wyciągnięte spod gruzów" - mówiła.

Krystyna Gołębiewska zmarła w poniedziałek, w wieku 86 lat.

autor: Olga Łozińska

 • 05:09 Valentina Lisitsa Warsaw Concerto
 • 05:17 Craig Armstrong Wedding
 • 05:21 Kayah & Royal Quartet Testosteron
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic