Nowosądecki festiwal jest miejscem spotkania wielu odmiennych kultur, tradycji narodów i religii różnych stron świata. We współczesnym świecie, gdzie wszystko jest zunifikowane i ujednolicone, rozgłośnie czy telewizje serwują nam tę samą popularną muzykę, festiwal jest pewną odskocznią od tej codzienności. Jest przypomnieniem, że każdy z nas wyrasta z innego, niezwykle bogatego kulturowo środowiska – powiedział dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak.
Święto Dzieci Gór rozpoczęła ekumeniczna msza w nowosądeckiej bazylice p.w. św. Małgorzaty. Nie ma narodu bez wiary i tradycji ojców. Ta wiara i tradycja naszych ojców zgromadziła nas tutaj na sądeckiej Górze Tabor, a za chwilę na estradzie naszego festiwalu – mówił w homilii kapelan Związku Podhalan ks. dr Stanisław Kowalik.
W Święcie Dzieci Gór będzie uczestniczyć sześć polskich i siedem zagranicznych zespołów reprezentujących różne grupy etniczne regionów górskich z różnych kontynentów.
Jak wyjaśnił PAP członek komisji artystycznej festiwalu, etnograf Benedykt Kafel, każdy z zespołów zaprezentuje program przedstawiający tradycję swojego regionu.
Często zespoły wyszukują starodawne, zaginione już tradycje, pokazują charakterystyczne dla regionu tańce i śpiewy czy dawne zabawy. Te prezentacje to esencja naszej kultury – mówił Kafel.
Polskie zespoły, które wezmą udział w tegorocznym festiwalu, czyli grupy: Małe Lachy z Nowego Sącza, Zbójnik ze Skawicy, Mali Toniecnicy z Kremach, Bandoska z Rzeszowa, Mali Magurzanie z Łodygowi i Tatry z Ratułowa będą stanowiły pary kamrackie dla zespołów zagranicznych. W tym roku są to zespoły z: Chorwacji, Gruzji, Bośni i Hercegowiny, Kraju Basków, Rumunii, Ekwadoru i Czech. W sumie w imprezie weźmie udział blisko pół tysiąca młodych górali świata.
Najbardziej egzotyczny zespół tegorocznego Święta Dzieci Gór pochodzi ze stolicy Ekwadoru, miasta Quito położonego w Andach na wysokości 2850 m n.p.m. Festiwalowa publiczność będzie miała szansę zobaczyć ekwadorskie tańce i charakterystyczną zabawę pod nazwą „jugando con el abuelo”. Występ Ekwadorczyków będzie też okazją do wysłuchania tradycyjnych instrumentów, jak rondador - ekwadorskiej odmiany fletni Pana, czy strunowej bandoliny.
Ciekawie zapowiada się też prezentacja zespołu z Kraju Basków, z San Sebastian leżącego nad Zatoką Biskajską. Młodzi Baskowie pokażą tradycyjne tańce: agurra i ezpata dantza, które tradycyjnie wykonywało się dla koronowanych głów i dygnitarzy. Zgodnie z tradycją w tańcu wykorzystuje się szable, kije, tarcze i ozdobne pałąki.
Zwykle Święto Dzieci Gór odbywało się w ostatnim tygodniu lipca, ale w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży termin festiwalu został zmieniony.
Organizatorem Święta Dzieci Gór jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.
