Informacje

"Zacznij od Bacha" na krakowskim Rynku!

Dodano:
"Zacznij od Bacha" na krakowskim Rynku!

"Zacznij od Bacha" przebój Zbigniewa Wodeckiego zabrzmi w piątek na krakowskim Rynku w wykonaniu blisko 400 chórzystów. Melodię piosenki zagra z Wieży Mariackiej tuż po hejnale o g. 10 młody trębacz Bartosz Ilnicki. Będzie to pierwsze z wydarzeń drugiego Wodecki Twist Festiwalu.

"Rynek Główny to był +rewir+ mojego taty. Miejsce, gdzie tradycyjnie spotykaliśmy się z rodziną i przyjaciółmi. Krakowianie kojarzą tatę z chodzenia po Rynku, wycieczki miały wtedy szansę zdobyć jego autograf. Stąd pomysł, by wydarzenie otwierające festiwal odbywało się w sercu Krakowa" - powiedziała PAP dyrektor artystyczna Wodecki Twist Festiwalu Katarzyna Wodecka-Stubbs.

Na Rynku Głównym ma zaśpiewać blisko 400 chórzystów z Krakowa i innych miejscowości oraz mieszkańcy.

Podczas festiwalu po raz pierwszy przyznana zostanie Nagroda im. Zbigniewa Wodeckiego nazywana w skrócie Nagrodą W. "To nagroda za wszechstronność, wrażliwość i wybitność" – mówiła Wodecka-Stubbs. Dodała, że nagroda będzie przyznawana osobom ważnym w życiu muzycznym Zbigniewa Wodeckiego i ważnym w historii muzyki w Polsce – które są konsekwentne w swoich wyborach i postrzegają muzykę jako sens życia. Nagroda zostanie wręczona przed sobotnim koncertem "Chwytaj dzień" w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Publiczność będzie mogła słuchać utworów Zbigniewa Wodeckiego przez dwa festiwalowe dni.

Piątkowy koncert inaugurujący festiwal w Teatrze im. Juliusza Słowackiego będzie poświęcony trąbce. Był to obok skrzypiec najważniejszy instrument w twórczości i karierze Zbigniewa Wodeckiego. Jedną z gwiazd koncertu będzie światowej sławy amerykański trębacz Chris Botti. Wystąpią także: Kayah, Anna Maria Jopek, Michael "Patches" Steward, Piotr Wojtasik Quintet, a publiczność usłyszy m.in. tematy z twórczości Tomasza Stańki.

W sobotę w Centrum Kongresowym ICE Kraków podczas koncertu "Chwytaj dzień" zabrzmią utwory Zbigniew Wodeckiego i jego ulubione standardy jazzowe w wykonaniu Kanadyjczyka Matta Duska, Urszuli Dudziak, Brodki, Anny Marii Jopek, Gaby Kulki i Agi Zaryan oraz Alicji Majewskiej. Tego samego dnia w Teatrze Słowackiego odbędzie się koncert w hołdzie zmarłemu w ubiegłym roku Tomaszowi Stańce. Wystąpią muzycy, którzy przez lata współpracowali z trębaczem m.in. pianista Piotr Wyleżoł i gitarzysta Apostolis Anthimos.

Z przyczyn niezależnych od organizatorów planowany w niedzielę koncert "Wodecki Twist: Jazz" został odwołany.

Plenerowa scena festiwalu zlokalizowana będzie w Forum Przestrzenie nad Wisłą. 7 i 8 czerwca wystąpią tam młodzi artyści m.in. Ania Rusowicz, Sławek Uniatowski, Kasia Moś. Specjalne pasmo festiwalu przygotowano dla dzieci. W programie jest też pokaz dokumentu o Zbigniewie Wodeckim i wystawa fotografii.

Wodecki Twist Festiwal organizują miasto Kraków i Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego, która powstała w sierpniu 2017 r. Jej główne cele statutowe to działalność edukacyjna, wspieranie młodych talentów oraz twórcza i kreatywna opieka nad spuścizną kompozytorsko-wokalną artysty.

Zbigniew Wodecki (ur. 6 maja 1950 r.), multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista, zmarł 22 maja 2017 r. Miał 67 lat. Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury prezydent Andrzej Duda uhonorował go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artysta od końca lat 60. związany był z Piwnicą Pod Baranami i zespołem Anawa. Był muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej; w latach 70. zadebiutował jako wokalista. Autor i wykonawca takich przebojów, jak "Zacznij od Bacha", "Chałupy", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Opowiadaj mi tak"; znany był też z wykonania piosenki o "Pszczółce Mai". Współpracował z takimi artystami, jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Zdzisława Sośnicka, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Krystyna Prońko i Ewa Bem.

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

 • 09:23 Rick Wakeman, The Beatles Strawberry Fields Forever
 • 09:26 Sergiusz Prokofiew Romeo i Julia (Montecchi i Capuletti)
 • 09:31 Vladimir Cosma Le Jaguar
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 296, Sunday, 10 November 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  John Barry / Shirley Bassey
  Goldfinger
  Goldfinger
 • 3
  Cecilla Krull
  Dom z papieru
  My Life Is Going On
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic