XV Międzynarodowy Festiwal Organowy

Festiwal rozpocznie się niebawem w Legnicy.

W jego ramach do jesieni odbywać się będą koncerty z udziałem artystów polskich, a także z Niemiec i Estonii. Oprócz organów na koncertach będzie można usłyszeć wiele innych instrumentów, w tym gitary akustyczne.

Jak podkreśla Krystyna Kunecka z Legnickiego Centrum Kultury, w Legnicy istnieją wyjątkowe warunki do organizacji koncertów organowych - w tamtejszych kościołach (katedrze i Mariackim) zachowały się zabytkowe organy. Oba instrumenty przeszły generalne remonty.

XV edycję festiwalu pod nazwą Legnickie Wieczory Organowe rozpocznie we wtorek występ grupy trębaczy Wratislavia Trumpet Consort oraz koncertującego w całej Europie Sławomira Kamińskiego - na co dzień profesora klasy organów w Akademii Muzycznej im. Paderewskiego w Poznaniu, a przed laty zwycięzcy II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Jana Sebastiana Bacha (w 1985 roku).

„Podczas koncertu inauguracyjnego będzie można usłyszeć m.in. utwory Mozarta oraz mniej sławnych, ale równie ciekawych kompozytorów: Bryana Kelly'ego, Emila Botjarova, Charlesa Callahana, Waldemara Wróblewskiego" - powiedziała Kunecka.

Zespół Wratislavia Trumpet Consort odegra m.in. utwór współczesnego kompozytora Benjamina Brittena. "To muzyka przestrzenna: artyści będą rozstawieni, w taki sposób, aby dźwięk odpowiednio docierał do słuchaczy" - tłumaczyła Kunecka.

Legnickie Wieczory Organowe organizowane są od 1992 roku. Podczas koncertów organy rozbrzmiewały tu w połączeniu z innymi instrumentami - jak trąbka, fletnia Pana, róg alpejski - oraz przy wtórze śpiewu. W jednej z edycji festiwalu w legnickim kościele zabrzmiały także tradycyjne instrumenty hinduskie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic