Informacje

W stulecie odzyskania niepodległości "Mazurek Dąbrowskiego" - z Wieży Mariackiej

Dodano:
W stulecie odzyskania niepodległości "Mazurek Dąbrowskiego" - z Wieży Mariackiej

fot.PAP/Stanisław Rozpędzik

Dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości hymn Polski w niedzielę, w samo południe, będzie rozbrzmiewał w ponad 500 miejscach na świecie. Jego melodia popłynie także z wieży Bazyliki Mariackiej grana przez strażaków hejnalistów.

Cztery zwrotki hymnu zagrają na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Na płycie Rynku pod hejnalicą zaśpiewa go chór.

Inicjatorem zagrania hymnu w nietypowych miejscach było Biuro Programu Niepodległa. "W ramach akcji Niepodległa do hymnu! chcemy zaprosić wszystkich Polaków, by 11 listopada w samo południe zaśpiewali hymn. Mamy obecnie wyznaczonych ponad 500 lokalizacji, w których będzie można to zrobić. Zależało nam na tym, żeby ten jeden jedyny raz udało się odegrać Mazurka Dąbrowskiego przed krakowskim hejnałem" – powiedział PAP Kamil Wnuk rzecznik prasowy Programu Niepodległa.        

Strażacy uspokajają: krakowski hejnał zostanie wykonany tuż po hymnie.
    
"Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę to wyjątkowa rocznica, dlatego z radością przyjęliśmy pomysł odegrania przez hejnalistów Mazurka Dąbrowskiego. Sami wyjdziemy posłuchać, jeśli tylko nie będziemy mieli dyżuru w kościele"  -  powiedział PAP proboszcz parafii mariackiej w Krakowie ks. infułat dr Dariusz Raś.

Wykonanie hymn i hejnału będzie można śledzić na żywo dzięki pięciu kamerom, które są zainstalowane na wieży, transmisja będzie dostępna na stronie www.krakow.pl    

W przeszłości hejnaliści grali z Wieży Mariackiej m.in. "Odę do radości", gdy Polska wstępowała do UE, "Łzy matki" po śmierci Jana Pawła II i  po katastrofie smoleńskiej 2010 r. oraz ukochaną pieśń papieża "Barkę"  w rocznicę jego odejścia. Wykonaniem z hejnalicy nietypowych utworów honorowano także zmarłych artystów m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechutę i Wisławę Szymborską.

Małgorzata Wosion-Czoba

 • 23:16 Bill Medley, Jennifer Warnes (I've Had) The Time of My Life
 • 23:21 Grzegorz Turnau, Georgios Dalaras Kwiat (Louloudi)
 • 23:24 John Williams The Patriot
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 258, niedziela, 11 listopada 2018
 • 1
  Ennio Morricone
  Dawno temu w Ameryce
  Cockey's Theme
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Astor Piazzola / Grace Jones
  Frantic
  I've Seen That Face Before
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic