Koncert odbędzie się w ramach trwającej właśnie kolejnej edycji Letniej Akademii Jazzu (LAJ) - festiwalu, prezentującego najważniejszych przedstawicieli muzyki jazzowej z całego świata.
Dominika Kawczyńska z łódzkiej Wytwórni zwraca uwagę, że Zaucha świetnie czuł się w estetyce jazzowej, popowej, soulowej, potrafił grać na perkusji i saksofonie. A wszystkiego nauczył się sam. "Podobno za saksofon Zaucha chwycił, ponieważ nadarzyła się okazja towarzyszenia pewnemu zespołowi w koncertach zagranicznych. Na opanowanie instrumentu miał sześć tygodni. Wystarczyło. Zaucha wywiązał się ze zlecenia znakomicie" - wyjaśnia.
Jej zdaniem takie piosenki jak: "Byłaś serca biciem", "Wymyśliłem ciebie" czy "Czarnego Alibabę", śpiewała cała Polska. Tym razem zaśpiewa je wraz z zaproszonymi artystami publiczność Wytwórni.
Jak informuje PAP Life Kawczyńska, w pierwszej części koncertu wystąpi 19-letnia Kinga Głyk, jedyna w Polsce gitarzystka basowa, prowadząca własny jazzowo-bluesowo-funkowy zespół. Stała się odkryciem krajowej sceny za sprawą debiutanckiego albumu "Rejestracja".
Zwraca uwagę, że Głyk muzykowała już z takimi artystami, jak: Junior Robinson, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Anthimos Apostolis, Arek Skolik, Paweł Tomaszewski, Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel i wielu innych. W lutym 2016 Kinga nagrała swoją drugą autorską CD LIVE.
W części drugiej koncertu wystąpi Myrczek i Tomaszewski Band.
Wojciech Myrczek jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych, w tym I miejsca i nagrody publiczności na Shure Montreux Jazz Voice Competition (Szwajcaria), Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa 2010 (Bielsko-Biała), Jazz Voices 2011 (Litwa) oraz Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych 2007 (Zamość).
Wydał dwa albumy studyjne: "We'll Be Together Again" w 2010 roku oraz "Love Revisited", który miesięcznik "Jazz Press" nagrodził trzecim miejscem w kategorii Najlepszy Polski Jazzowy Album Roku 2014.
Aranżacje utworów Zauchy przygotował pianista i kompozytor na co dzień współpracujący z Myrczkiem - Paweł Tomaszewski.
Tomaszewski jest pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem, a także wykładowcą w Instytucie Jazzu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest absolwentem tej uczelni z wykształceniem w dwóch fakultetach: fortepian oraz kompozycja i aranżacja.
Zdobył Grand Prix oraz nagrody indywidualne wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce, jak Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Festiwal Standardów Jazzowych, Krokus Jazz Festival.
Myrczek i Tomaszewski przyjadą do Wytwórni wraz z jedenastoosobowym zespołem.
Andrzej Zaucha był wokalistą, instrumentalistą i aktorem. Debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty. W latach 1968-1971 był wokalistą jazzrockowej grupy Dżamble, z którą nagrał przebój "Wymyśliłem Ciebie".
W latach 1973-1979 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą, by następnie skupić się na karierze solowej. W tym czasie współpracował z jazzmanami, m.in. z Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim oraz z zespołami jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band, Beale Street Band i Playing Family. Zaucha był także związany z zespołami rockowymi - Grupą Doctora Q i Kwadratem.
Do niezapomnianych przebojów Zauchy należą: "Czarny Alibaba" z repertuaru Heleny Majdaniec, "C'est la vie - Paryż z pocztówki", "Byłaś serca biciem", "Bądź moim natchnieniem", "Siódmy rok", "Rozmowa z Jędrkiem" oraz piosenka z repertuaru Eugeniusza Bodo "Baby, ach te baby" nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim.
Zginął 10 października 1991 r. Zastrzelił go francuski reżyser Ives Golais-Leśniak. Do tragedii doszło w centrum Krakowa, kiedy Francuz zobaczył polskiego piosenkarza w towarzystwie swojej żony, aktorki Zuzanny Leśniak. W 1992 r. Golais-Leśniak został skazany na 15 lat więzienia. (PAP Life)