W Krośnie koncertują na fortepianie z czasów Chopina

Od dziesięciu lat kilka razy w roku w Muzeum Podkarpackim w Krośnie można wysłuchać koncertów granych na fortepianie Pleyel z czasów Fryderyka Chopina. W tym roku zaplanowano trzy koncerty wykonane na tym instrumencie – poinformował w poniedziałek dyrektor muzeum Jan Gancarski.

W Krośnie koncertują na fortepianie z czasów Chopina
fot. pixabay

"W lutym odbył się już koncert w ramach forum pianistycznego +Bieszczady bez granic+. Natomiast w ciągu roku utworów Chopina na tym unikatowym instrumencie można będzie posłuchać m.in. podczas Europejskich Dni Dziedzictwa" – powiedział Gancarski.

Dyrektor przypomniał, że w trakcie ubiegłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa każdy pianista, który pojawił się muzeum, mógł zagrać na zabytkowym fortepianie.

"Było to dla wielu wyjątkowe doświadczenie. Warto bowiem pamiętać, że fortepiany używane w XIX stuleciu miały inną, niespotykaną współcześnie, charakterystykę dźwięku. Chopin swoje utwory wykonywał inaczej, niż czynią to jego dzisiejsi interpretatorzy" – podkreślił dyrektor.

Fortepian, którego właścicielem jest Muzeum Podkarpackie, powstał w 1862 r. W firmie Pleyel za 1380 franków kupił go Juliusz Herman. Wraz z Ludwikiem Grossmanem prowadził on w Warszawie skład fortepianów i instrumentów organowych.

Przez kolejne sto lat losy instrumentu były nieznane. Kolejna wzmianka o nim pojawia się w latach 60. ubiegłego wieku; wtedy Muzeum Podkarpackie odkupiło go od mieszkanki Krosna. "Natomiast wartość zabytku poznano dopiero 30 lat później. Podczas prac konserwatorskich odkryto jego unikatowy charakter" – dodał Gancarski.

Fortepian był wypożyczany m.in. do Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie na galowy koncert z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego. Utwory Chopina grywali na nim m.in. francuski artysta polskiego pochodzenia Henryk Witkowski oraz Lidia Kozubek. Ta ostatnia nagrała nawet płytę.

Ignaz Pleyel, a później jego syn Camille, znakomici konstruktorzy fortepianów, rozsławili swoją markę. Ich wytwórnia w pierwszej połowie XIX w. zyskała międzynarodowe uznanie.

Camille Pleyel odegrał niemałą rolę w początkach światowej kariery Fryderyka Chopina. Swój pierwszy koncert w Paryżu w 1832 r. Chopin dał w salach Maison Pleyel. Obaj panowie zaprzyjaźnili się, a Pleyel został dostawcą fortepianów dla Chopina.

Znajdujący się w Krośnie Pleyel jest jednym z najstarszych reliktów epoki chopinowskiej w Polsce. Jest też jednym z nielicznych oryginalnych i w pełni sprawnych fortepianów tej klasy.

"W Pałacu Biskupim, w którym mieści się muzeum, muzyka Chopina brzmi tak autentycznie, jak wykonywana w salonach Warszawy i Paryża przez samego kompozytora" – zaznaczył Gancarski.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic