Uroczysty Koncert Jubileuszowy „CAMERATY MAZOVII SEN O SOCHACZEWIE”

19 czerwca 2014 roku o godzinie 19.00 w odrestaurowanych Ruinach Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie odbędzie się niezwykły koncert symfoniczny, który będzie podsumowaniem dziesięcioletniej działalności sochaczewskiej orkiestry kameralnej „Camerata Mazovia” pod dyrekcją Artura Komorowskiego. W nowym obliczu ruin sochaczewskiego zamku zabrzmią utwory Gioacchino Rossiniego, Johanna Straussa, Edvarda Griega, Arama Chaczaturiana, Leonarda Bernsteina i innych. Koncert objął patronatem Burmistrz Miasta Sochaczew oraz miejski Ośrodek Kultury w Sochaczewie.

Sochaczew, 19 czerwca 2014 roku, godz. 19.00,
Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie
 

Ruiny zamku książąt mazowieckich to jeden z najcenniejszych zabytków Sochaczewa. XIV-wieczny zamek wzniesiony za panowania księcia Siemowita III, wielokrotnie niszczony i odbudowywany, od czasów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku pozostaje w ruinie. W 2013 roku Urząd Miejski w Sochaczewie wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” doprowadziły do rewitalizacji i zabezpieczenia ruin oraz wzmocnienia wzgórza.  Intencją władz miasta było umożliwienie dostępu do zabytku mieszkańcom i turystom oraz przekształcenie niszczejących ruin w atrakcję turystyczną i wizytówkę kulturalną miasta.
Pierwszą taką okazją, aby ruiny zamku znów stały się miejscem tętniącym życiem będzie jubileuszowy koncert orkiestry kameralnej „Camerata Mazovia”, która w 2014 roku świętuje jubileusz 10-lecia swojej działalności.

W wielu państwach zachodniej Europy niemal w każdym miasteczku działa orkiestra, która jest chlubą ratusza i mieszkańców. W Polsce nie tylko małe, ale także całkiem spore miasta nie mogą się poszczycić taką działalnością, a Sochaczew od dziesięciu lat ma zespół profesjonalnych muzyków, który wykonuje dzieła muzyki klasycznej i rozrywkowej największych kompozytorów. W programie koncertu „Cameraty Mazovii sen o Sochaczewie” orkiestra zaprezentuje wiele znanych arcydzieł klasycznych, m.in. uwerturę do opery „Cyrulik Sewilski” Gioacchino Rossiniego, walce Johanna Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „Kaiser-Walzer”, „W grocie króla gór” z suity Peer Gynt Edvarda Griega, wiązankę tematów z musicalu „West side story” Leonarda Bernsteina, a także specjalnie na ten wieczór zaaranżowany utwór „Sen o Sochaczewie”.
Koncert uświetni występ zaproszonych gości – artystów od lat współpracujących z Cameratą Mazovią. Na scenie pojawią się soliści Teatru Wielkiego w Łodzi: Anna Jeremus (sopran) i Krzysztof Marciniak (tenor), którzy zaprezentują sochaczewskiej publiczności przeboje operetkowe i musicalowe, jak m.in. „My fair lady” Fredericka Loewe, „Śnić sen” - pieśń Don Kichota z musicalu „Człowiek z La Manchy” „Ninon” czy „Brunetki, blondynki” z repertuaru Jana Kiepury. Gościnnie z orkiestrą wystąpi także Adam Manijak – pianista i kompozytor, który wykona z orkiestrą wiązankę samb.

Koncert odbędzie się wieczorem w Boże Ciało –będzie to nawiązanie do dawnej tradycji organizacji koncertów i wydarzeń artystycznych w tym dniu.

***

Orkiestra kameralna „Camerata Mazovia” działa od 2004 r. w Sochaczewie. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Artur Komorowski – kontrabasista, muzyk orkiestrowy, aranżer, dyrygent, współpracujący m.in. z Filharmonią Białostocką, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Stats Bad Meinberg Kapelle, Teatrem Ateneum w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Występował z czołówką polskich artystów reprezentujących różne rodzaje muzyki od klasyki do jazzu (Jan Krenz, Piotr Paleczny, Piotr Rubik, Janusz Stokłosa, Zbigniew Namysłowski, Hanna Banaszak i inni).

Zespół tworzy 16 artystów-muzyków, połączonych wspólną pasją – miłością do muzyki i chęcią wspólnego grania. Orkiestra występuje w kameralnym, odeonowym składzie: instrumenty smyczkowe, dęte, klawiszowe i perkusyjne. Taki skład pozwala na wykonywanie różnorodnego repertuaru - od muzyki klasycznej, poprzez sakralną i filmową, aż po muzykę rozrywkową. W repertuarze orkiestry znajdują się utwory J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L van Beethovena, F. Suppe, G. Rossiniego, J. Straussa, a także G. Gershwina, E. Griega, L. Bernsteina, C. Portera, A. Piazzoli, S. Rahmaninoffa oraz orkiestrowe interpretacje dzieł F. Chopina.

Od 2006 roku orkiestra współpracuje z solistami Teatru Wielkiego w Łodzi. Współpraca ta zaowocowała rozszerzeniem repertuaru orkiestry o utwory operowe, operetkowe oraz musicalowe. Orkiestra uczestniczyła w wielu koncertach z towarzyszeniem znanych polskich artystów takich jak Bogusław Morka, Anna Jeremus, Krzysztof Marciniak, Romuald Spychalski, Rafał Songan, Wiesław Bednarek, czy znakomity pianista i aranżer - Adam Manijak.

Orkiestra nawiązała także współpracę z Centrum Kultury w Żyrardowie, której efektem był udział w prawykonaniu musicalu „Królowa Kwiatów” według pomysłu Krzysztofa Gwiazdy do muzyki Zbigniewa Słowika. „Królowa Kwiatów” to projekt muzyczno – artystyczny, oparty na fabule baśni „Calineczka”, integrujący ok. 100 wykonawców: dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne, taneczne oraz teatralne, w których uczestniczą również dzieci niepełnosprawne. Prapremiera spektaklu odbyła się w styczniu 2010 r. w Żyrardowie, projekt powtórzono także w Sochaczewie.

Na co dzień orkiestra spotyka się w siedzibie boryszewskiej filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Sochaczewie. Tu też od bywają się cykliczne koncerty orkiestry, na których mieszkańcy Sochaczewa i okolic mogą usłyszeć repertuar orkiestry, układany w bloki tematyczne. Tradycją stały się coroczne koncerty świąteczne i noworoczne, które cieszą się z dużą popularnością. Camerata Mazovia regularnie grywa koncerty plenerowe podczas obchodów Dni Sochaczewa. Orkiestra brała udział także w wielu koncertach wyjazdowych. W 2005 roku miała okazję zaprezentować się przed publicznością w Wielkiej Brytanii, w ramach wymiany kulturalnej między miastami bliźniaczymi Sochaczew – Melton. Zapraszana była także m.in. do Warszawy, Łowicza, Kutna na odbywający się tam co roku Letni Festiwal Muzyczny, Łodzi (Europejskie Centrum Kultury Logos - Kościół Rektoralny Środowisk Twórczych), Ostrowii Mazowieckiej oraz innych miast. W 2012 roku orkiestra wystąpiła podczas Nocy Muzeów w Muzeum w Nieborowie, wykonując utwory z epoki baroku – nawiązujące do stylu nieborowskiego pałacu.