Informacje

Tomasz Stańko pośmiertnie został Honorowym Obywatelem Bielska-Białej

Dodano:
Tomasz Stańko pośmiertnie został Honorowym Obywatelem Bielska-Białej

fot.PAP

Tytuł Honorowego Obywatela Bielska-Białej przyznała w środę bielska rada miejska Tomaszowi Stańce, zmarłemu latem br. wybitnemu muzykowi jazzowemu, który stworzył w mieście m.in. Jazzową Jesień, jedno z najważniejszych wydarzeń tego gatunku muzyki w Polsce.

Uchwała o nadaniu tytułu została przyjęta przez radnych jednogłośnie.

„Trębacz i kompozytor jazzowy, jeden z najoryginalniejszych muzyków jazzowych formatu światowego. Od początku lat 60. należał do najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej, wywarł znaczący wpływ na jej rozwój i dokonania. Jego atutem był własny, odrębny ton, nastrojowy klimat, słowiańska melancholia, łatwo rozpoznawalne od pierwszego dźwięku, charakterystyczne brzmienie jego trąbki. Nagrał ok. 40 albumów autorskich, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów” – powiedział naczelnik magistrackiego wydziału kultury Jerzy Pieszka.

Jak podkreślił, z Bielskiem-Białą Tomasz Stańko związany był od 2003 r. Przyjął wówczas propozycję objęcia funkcji dyrektora artystycznego festiwalu Jazzowa Jesień i pełnił ją do 2018 r.
„Na przestrzeni 15 lat podczas festiwalu na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpili m.in. Chicka Corea, Cecil Taylor, Ornette Coleman i Jan Garbarek. „To dzięki profesjonalizmowi Tomasza Stańki Jazzowa Jesień stała się jednym z najważniejszych festiwali w Polsce. Często mawiał, że w Bielsku-Białej czuję się jak u siebie w domu” – powiedział Pieszka.

Tomasz Stańko zmarł 29 lipca 2018 r.

W czwartek rozpocznie się 16 edycja Jazzowej Jesieni, w przygotowaniach której muzyk uczestniczył osobiście. Po śmierci festiwal otrzymał jego imię.

Dotychczas tytuł Honorowego Obywatela Bielska-Biała posiadało 12 osób, m.in. papież Jan Paweł II, abp Bronisław Dąbrowski, były prezydent Lech Wałęsa i kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.

 • 01:30 Aram Chaczaturian Gopak ze suity baletowej Gayane
 • 01:33 Edvard Grieg Koncert fortepianowy a-moll op.16 (1)
 • 01:42 Piotr Czajkowski Śpiąca królewna (Panorama)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic