Zdjęcie Mateusza Smoczyńskiego dzięki uprzejmości Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
W tym roku przypada 70. rocznica urodzin wybitnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta.
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 59 zgłoszeń z 13 krajów. Do przesłuchań, które od środy do piątku trwały w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (woj. małopolskie), zakwalifikowało się 10 muzyków.
„Zbyszek byłby szczęśliwy słysząc tylu wspaniałych skrzypków jazzowych. Za jego życia nie było ich aż tak wielu, ani w Polsce, ani na świecie. Niestety nie doczekał tej chwili, ale wiem, że byłby dumny” – powiedziała wdowa po Zbigniewie Seifercie Agnieszka Seifert. Jak dodała, muzyka jej męża odradza się dzięki konkursowi organizowanemu przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta.
Po przesłuchaniach artystów jury złożone z doświadczonych muzyków, Marka Feldmana, Janusza Stefańskiego i Josha Grossmana, przyznało pierwsze miejsce Mateuszowi Smoczyńskiemu (ur. 1984) – za wybitne interpretacje kompozycji polskiego skrzypka.
Smoczyński zdobył już uznanie w świecie muzyki. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie występował na licznych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą. Pracował m.in. z Jarosławem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Sztabą. Jest współzałożycielem Atom String Quartet. Wśród jego dotychczasowych nagród są dwa Fryderyki – za płyty „Fade In” i „Places”.
Drugą nagrodę ex aequo po 2,5 tys. euro otrzymali: Florian Willeitner z Niemiec oraz Apel.les Carod Requesens z Hiszpanii. Trzecią nagrodę – 2 tys. euro – jury przyznała Francuzowi Mario Fortemu.
Nagrodę publiczności otrzymała pochodząca z Przemyśla, a od siedmiu lat mieszkająca w Krakowie skrzypaczka Dominika Rusinowska.
Zbigniew Seifert urodził się w 1946 r. w Krakowie. Żył niespełna 33 lata, zmarł w lutym 1979 r. na zawał serca w szpitalu onkologicznym w Buffalo (USA).
Skrzypek współpracował m.in. z Jackiem DeJohnette, Johnem Scofieldem i grupą Oregon. Przez pięć lat grał w kwintecie Tomasza Stańki, a po rozwiązaniu tego zespołu kontynuował karierę muzyczną w Niemczech.
Nagrał płyty: "Solo Violin", "Oregon/Violin" (z grupą Oregon), "Man of the Light", a trzy miesiące przed śmiercią – "Passion", na której towarzyszyli mu gitarzysta John Scofield, pianista Richie Beirach, kontrabasista Eddie Gomez, perkusista Jack DeJohnette i grający na różnych instrumentach perkusyjnych Nana Vasconcelos.
Konkurs im. Zbigniewa Seiferta odbywa się co dwa lata, na przemian z zainaugurowanym w 2015 r. międzynarodowym konkursem gitarowym dedykowanym pamięci Jarosława Śmietany.
