Rozpoczął się festiwal "Muzyka w Starym Krakowie"

Jeden z najlepszych pianistów świata Rosjanin Grigorij Sokołow zainaugurował w poniedziałek międzynarodowy festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”. Koncerty, które odbywają się w zabytkowych i sakralnych budynkach, potrwają do końca sierpnia.

Na 17 festiwalowych dni organizatorzy przygotowali 25 koncertów muzyki z różnych okresów - od średniowiecza po nowoczesność.

„Grigorij Sokołow już po raz kolejny otwiera nasz festiwal. To dla nas powód do dumy. Sokołow należy do 'rasy' wielkich pianistów, takich jak m.in. Richter, Benedetti czy Horowitz” – powiedziała PAP rzeczniczka festiwalu Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Podczas recitalu Rosjanin zaprezentował utwory Chopina i Schumanna.

Jak zwrócił uwagę pomysłodawca i dyrektor festiwalu Stanisław Gałoński, przegląd ma być dla każdego, dlatego ceny biletów są stosunkowo niskie. Wstęp na większość koncertów to koszt 10-30 zł.

„Muzyka w Starym Krakowie” jest festiwalem wykonawczym. Gałoński zaprasza artystów do udziału, ale nie narzuca im repertuaru. „Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu w duszy gra, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania. Oczywiście dobieram artystów tak, aby nie było w ramach jednego festiwalu kilku np. recitali pieśni. Zdarzało mi się także odejść od zasady i zrobić kilka koncertów tematycznych, co związane było z różnymi jubileuszami” – powiedział dyrektor.

Wśród zagranicznych gwiazd 41. edycji festiwalu będzie m.in. Hiszpan Jordi Savall - artysta przygotował koncert, złożony m.in. z utworów Johna Dowlanda czy Marina Maraisa, którego muzykę spopularyzował film "Wszystkie poranki świata". Z kolei słynny rosyjski wiolonczelista Iwan Monighetti wykona koncerty Josepha Haydna.

Z Wielkiej Brytanii przyjedzie zespół Onyx Brass – kwintet wirtuozów instrumentów dętych blaszanych wykona utwory takich kompozytorów jak m.in.: Monteverdi, Dowland, Purcell, Jackson, Gabrieli. W Krakowie wystąpi także francuski Ensemble Gilles Binchois specjalizujący się w muzyce średniowiecznej, czy Czech Ensemble Baroque, zespół, który zaprezentują czeską muzykę baroku.

Spośród polskich artystów na festiwalowej estradzie zaprezentuje się sopranistka Elżbieta Towarnicka. W „Muzyce w Starym Krakowie” weźmie ona udział po dłuższej przerwie. Wystąpi w towarzystwie grającego na organach Marka Stefańskiego i wykona "Geistliche Lieder" Jana Sebastiana Bacha.

Festiwalowa publiczność będzie mogła też podziwiać m.in. klawesynistkę Elżbietę Stefańską i wiolonczelistę Bartosza Koziaka, którzy przedstawią muzykę rodziny Bachów, a także Andrzeja Białko - krakowskiego organistę, słynącego z interpretacji muzyki Jana Sebastiana Bacha.

Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" organizuje Fundacja Capella Cracoviensis. To jeden z najstarszych festiwali polskich. Występowali na nim m.in. Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Rafael Puyana, Igor Kipnis.

Jak podkreśliła rzeczniczka „Muzyki w Starym Krakowie”, festiwal ten jako pierwszy w Polsce „wszedł do kościołów”, które wcześniej były tylko miejscem kultur religijnego. „Wówczas koncerty w kościołach były nowością” – powiedziała.

Zaznaczyła również, że dzięki festiwalowi krakowskie zabytki zostały oświetlone. „Reflektory, które rozświetliły zabytki, przywieziono od wojska. Pierwsze zdjęcia Krakowa nocą w albumie Adama Bujaka Kraków nocą są właśnie z naszego festiwalu” – zauważyła Malatyńska-Stankiewicz.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic