Informacje

Rocznica pierwszego publicznego koncertu Fryderyka Chopina

Dodano:

24 lutego 1818 r. ośmioletni Fryderyk Chopin zagrał swój pierwszy publiczny koncert w warszawskim pałacu Radziwiłłowskim, obecnie Pałacu Prezydenckim. Na fasadzie pałacu w środę prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią odsłonią tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

Pierwszy publiczny występ Fryderyka Chopina był koncertem charytatywnym, zorganizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności, jedną z najstarszych organizacji filantropijnych, powstałą w 1814 r. z inicjatywy Zofii hr. Zamoyskiej z Czartoryskich.

Mały Chopin wykonał wówczas Koncert fortepianowy g-moll czeskiego kompozytora Adalberta Gyrowetza i zachwycił zebraną publiczność. Po koncercie prasa warszawska opisywała Chopina jako "małego Chopinka", "cudowne dziecko" i "drugiego Mozarta".

W swoim dzienniku Aleksandra Tańska, siostra znanej wtedy autorki Klementyny Hoffmanowej, zanotowała w krótkiej relacji z koncertu: "Było dosyć osób (...). W przeciągu wieczora grał na fortepianie młody Chopin, dziecię w 8. roku, obiecujące - jak twierdzą znawcy - zastąpić Mozarta".

Najprawdopodobniej pierwszy kontakt z fortepianem Chopin miał we wczesnym dzieciństwie, gdy słuchał gry swojej matki. Pierwsze samodzielne próby grania podejmował pod jej okiem, a w wieku lat sześciu rozpoczął regularną naukę gry u prywatnego nauczyciela muzyki, czeskiego imigranta Wojciecha Żywnego. Niebawem pojawiły się pierwsze kompozycje Chopina: polonezy, marsze i wariacje. Początkowo zapisywane z pomocą ojca, błyskawicznie rozsławiły autora, okrzykniętego cudownym dzieckiem.

"Prawdziwy geniusz muzyczny: nie tylko bowiem z łatwością największą i smakiem nadzwyczajnym wygrywa sztuki najtrudniejsze na fortepianie, ale nadto jest już kompozytorem kilku tańców i wariacji, nad którymi znawcy muzyki dziwić się nie przestają" - odnotowano w 1818 roku w miesięczniku naukowo-literackim "Pamiętnik Warszawski".

Tablica, upamiętniająca pierwszy publiczny koncert małego Chopina, zostanie umieszczona na elewacji południowego skrzydła Pałacu Prezydenckiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 48/50. Tablicę odsłonią uroczyście w środę prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską. Po uroczystości, w Sali Kolumnowej zaplanowano recital fortepianowy w wykonaniu Piotra Pawlaka, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.

 • 16:15 Thomas Newman The Green Mile
 • 16:24 Agnes Obel Between The Bars
 • 16:27 James Horner Main Title - Young Peter
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 337, Sunday, 29 November 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Billie Eilish, Finneas...
  No Time To Die
  No Time To Die
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic