fot.PAP/EPA
Prezentowana we środę na przy okazji festiwalu w Salzburgu, miejscu narodzin kompozytora, strona średniego formatu dokumentu jest zapisem młodego Mozarta, dziewięć fragmentów "Stabat Mater" Eugenio di Ligniville (1727-1778), włoskiego mistrz kontrapunktu.
Sprzedany za 167 tysięcy funtów (237 tysięcy euro) w domu aukcyjnym Sotheby w Londynie, rękopis, z datą 1773, potwierdzony przez ekspertów, zawiera również adnotacje poczynione przez ojca Mozarta, Leopolda. Rękopis do tej pory należał wyłącznie do osób prywatnych.
"Większość rękopisów Mozarta jest dostępnych w publicznych zbiorach, ale mała garstka z nich zawsze pozostawała niedostępna dla specjalistów" - zauważyła fundacja Mozarteum w wydanym oświadczeniu.
Zgodnie z założeniem, dokument ten ma szczególny wkład w to, że "dowodzi trwałego zainteresowania rodziny Mozarta sztuką kontrapunktu Ligniville, który jak Mozart był członkiem słynnej Accademii Filarmonica w Bolonii."
Mozarteum w Salzburgu, organizacja non-profit, ma w posiadaniu więcej niż połowę znanych rękopisów rodziny Mozarta, w tym stu partytur. Pozyskanie nowego dokumentu, sfinalizowane pod koniec maja, było możliwe dzięki pomocy filantropa, którego danych nie ujawniono. (PAP Life)