Informacje

Purpurowy Stradivarius - niezwykły koncert w Warszawie

Dodano:
Purpurowy Stradivarius - niezwykły koncert w Warszawie

fot.Cz.Czapliński

Na koncertach charytatywnych w Akademeia High School w Warszawie i w Oratorium Marianum – sali muzycznej Uniwersytetu Wrocławskiego usłyszymy brzmienie wyjątkowych skrzypiec - Czerwonego Stradivariusa Mendelssohna. Właścicielka skrzypiec, znana amerykańska skrzypaczka Elizabeth Pitcairn zagra dla Młodych Talentów Muzycznych.

16 czerwca w Warszawie i 18 czerwca we Wrocławiu odbędą się wyjątkowe koncerty charytatywne. Uznana amerykańska skrzypaczka Elizabeth Pitcairn zagra na słynnych skrzypcach Stradivariusa zwanych "Czerwonym Mendelssohnem”.

Elizabeth Pitcairn od wielu lat jest jedną z czołowych skrzypaczek na świecie. Rozpoczęła naukę gry na skrzypcach już w 3 roku życia. W wieku 16 lat otrzymała w prezencie od dziadka skrzypce wykonane przez najsłynniejszego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariego w jego najlepszym „złotym” okresie.  To wtedy Stradivari doprowadził konstrukcję i brzmienie skrzypiec do perfekcji. Instrument znany jako "Czerwony Stradivarius Mendelssohna” został zakupiony dla Elizabeth anonimowo, na licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Christie's, za rekordową wówczas cenę 1,7 miliona dolarów. Nieznane przez prawie 200 lat losy instrumentu i ekscytująca aukcja Christie’s były inspiracją do filmu "Purpurowe Skrzypce" z 1998 roku, uhonorowanego wieloma nagrodami, w tym Oskarem za muzykę. Amerykańska skrzypaczka grała na swoim "Czerwonym Mendelssohnie" w najsłynniejszych salach koncertowych całego świata.

Dziś Elizabeth Pitcairn jest zaangażowana zawodowo w edukację wybitnie uzdolnionej młodzieży. Prowadzi Luzerne Music Center. Sama przez wiele lat była uczennicą LMC. Jej talent odkrył m.in. Bert Philips, wiolonczelista z Philadelphia Orchestra, współzałożyciel Luzerne Music Center. Wspierał jej karierę muzyczną, ale też nieświadomie dla Elizabeth, przez wiele lat przygotowywał ją do przejęcia prowadzenia tej szkoły oraz wspierania charytatywnymi koncertami utalentowanych młodych ludzi.

Zamysłem organizatorów koncertów Purpurowy Stradivarius dla Młodych Talentów Muzycznych w Warszawie i we Wrocławiu jest zebranie środków potrzebnych na opłacenie stypendium dla wyróżniających się młodych polskich wirtuozów wybranych wśród uczniów szkół muzycznych, w prestiżowej letniej szkole muzycznej Luzerne Music Center w USA. Ideą szkoły letniej jest umożliwienie uzdolnionym muzycznie dzieciom z całego świata kształcenia umiejętności pod kierunkiem wybitnych muzyków m.in. ze słynnej Orkiestry Filadelfijskiej i Nowojorskiego Baletu. Dwie wrocławskie uczennice: dwunastoletnia pianistka i siedemnastoletnia skrzypaczka kształciły się w Luzerne latem 2017 roku właśnie dzięki koncertom Purpurowy Stradivarius we Wrocławiu.

Poznanie Elizabeth Pitcairn było szczęśliwym przypadkiem. Wszystkich organizatorów łączy z nią pasja wspierania bardzo uzdolnionych młodych ludzi, którzy tak jak młodzi muzycy do sukcesów dochodzą niestrudzonymi, wieloletnimi ćwiczeniami - mówi Aleksandra Wysłouch – inicjatorka utworzenia Komitetu Społecznego Purpurowy Stradivarius w maju 2017 roku. Koncerty i motywujące klasy mistrzowskie dla uczniów szkoły muzycznej zorganizowaliśmy w zeszłym roku we Wrocławiu, a w tym roku w Warszawie i we Wrocławiu. To jest wyjątkowe wydarzenie: artystki nie pobierają honorariów, wszyscy organizatorzy działają non-profit. Staramy się każdy grosz przeznaczyć dla młodzieży. Udaje się, dzięki otwartości Elizabeth i jej przyjaciółki-akompaniatorki pianistki profesor Louise Thomas oraz spontanicznemu zaangażowaniu wspaniałych ludzi – nauczycieli, muzyków, przedsiębiorców.

Chcemy wspierać polskie talenty. Wyjazd do letniej szkoły muzycznej w Luzerne to niepowtarzalna szansa dla młodego i uzdolnionego muzyka, który w międzynarodowym środowisku, pod okiem najlepszych, może nie tylko doskonalić swoje umiejętności, ale również poznać rówieśników z całego świata, którzy podzielają jego pasje. Takie doświadczenia otwierają młodzież na świat, wzmacniają ich pewność siebie i pokazują, że jeśli chcą – mogą wszystko – mówi Marcin Szala, wicedyrektor Akademeia High School, współorganizatora koncertu w Warszawie.

Bardzo się cieszymy, że muzyczne talenty z naszej szkoły mają możliwość rozwijać swoje umiejętności nie tylko w Polsce - mówi Zbigniew Łuc – dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu - Współpraca z rówieśnikami z innych krajów na pewno zaowocuje. Międzynarodowe spotkania z innymi artystami są bodźcem, motywacją i wyzwaniem do dalszej wytężonej pracy. To jest radosne muzykowanie, a także dowartościowanie samego siebie! To ich cieszy i nadaje sens do systematycznego artystycznego rozwoju.

Elizabeth Pitcairn wystąpi z pianistką, prof. Louise Thomas z Chapman University w Południowej Kalifornii.  W repertuarze znalazły się między innymi sonaty Franza Schuberta, Maurice Ravela i Richarda Straussa.

Koncert charytatywny Purpurowy Stradivarius dla Młodych Talentów Muzycznych w Warszawie odbędzie się 16 czerwca o godz. 18:00 w niepublicznym liceum Akademeia High School.
II Wrocławski Koncert Charytatywny Purpurowy Stradivarius dla Młodych Talentów Muzycznych odbędzie się w poniedziałek, 18 czerwca o godz. 18:00 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wpływy z biletów z obu koncertów przeznaczone zostaną w całości na kształcenie młodych polskich wirtuozów w prestiżowej letniej szkole muzycznej Luzerne Music Center w USA.

Więcej informacji na temat koncertów na stronie http://purpuroweskrzypce.pl/

https://akademeia.edu.pl/koncert-charytatywny-elizabeth-pitcairn-i-profesor-louise-thomas/

 • 15:52 Stacey Kent One Note Samba
 • 15:55 Kurt Weill Rise And Fall Of The City Of Mahagonny: Main Title
 • 15:58 Alexandre Desplat Big Market
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic