Poznaliśmy ośmioro finalistów XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

Ośmioro śpiewaków, w tym sześć kobiet i dwóch mężczyzn wystąpi w finale XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu – tak zadecydowało w Dniu Artysty Śpiewaka, międzynarodowe Jury pracujące pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej. Wśród nich są trzy śpiewaczki z Ukrainy, dwóch śpiewaków z Polski i po jednej osobie z Korei Południowej, Kazachstanu i Łotwy. Głosowo największą grupę stanowią soprany, pozostałą barytony. W finale nie znalazł się ani jeden tenor, bas i ani jedna mezzosopranistka.

Poznaliśmy ośmioro finalistów XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

Finał Konkursu rozegra się w piątek, 23 maja o godz. 18 w sali widowiskowej organizatora: Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. W finale wystąpią: Artur GARBAS, DariaKOROLOVA, Jessica Seo Jin LEE, Mariya MEDETOVA, Mariana POLTORAK, Szymon RACZKOWSKI, Etīna Emīlija SAULĪTE, Viktoriia SHAMANSKA. Artystom będzie towarzyszyła Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. Finał będzie transmitowany zarówno na stronie adasari.pl, jak i po raz pierwszy na międzynarodowej platformie operavision.eu, oferującej darmowe transmisje i retransmisje najsłynniejszych oper z największych scen świata.

– „Byliście wspaniali. Reprezentowaliście bardzo wysoki poziom. Wielu z Was osiągnęło punktację, tak wysoką, że mogło być w finale. Niestety mogliśmy przepuścić jedynie osiem osób. I ci, których zakwalifikowaliśmy byli lepsi” – mówiła dziś, przed ogłoszeniem werdyktu MałgorzataWalewska, przewodnicząca Jury, Dyrektor Artystyczna Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. – „Gratuluję wszystkim, którzy znaleźli się w finale. Przed Wami duże wyzwanie: ostatni etap przesłuchań z orkiestrą. Proszę, aby ci, którzy odpadli z Konkursu nie myśleli źle o sobie, tylko przyszli do nas jurorów po rady i dowiedzieli się dlaczego nie znaleźli się w finale” – dodała.

– „Jestem szczerze szczęśliwy. Nie sądziłem. Po drugim etapie byłem załamany. Bardzo się cieszę. Trudno mi coś więcej powiedzieć w tej chwili. Po prostu bardzo się cieszę” – mówił  ArturGarbas, polski baryton, który zaśpiewa w trzecim, finałowym etapie. Ten młody artysta po raz pierwszy wystąpił w Konkursie im. Ady Sari, jest już po studiach i ma doświadczenie sceniczne.

W drugim etapie artyści z towarzyszeniem fortepianu wykonywali trzy lub cztery utwory, wybrane przez Jury z programu podanego przez uczestników. Ich występy wzbudzały wiele emocji, bo prezentowany repertuar był wyjątkowo wszechstronny. Występ każdego uczestnika Konkursu trwał średnio 12-15 minut, co musiało wystarczyć by zaprezentować się przed jurorami w wielu muzycznych stylach, od baroku po współczesność.

– „Drugi etap był znacznie trudniejszy, tu już było o wiele więcej śpiewania” – mówił KacperKostrzewski, 24-letni baryton, po zejściu z estrady. – „Najtrudniej było ułożyć te utwory w dobrej kolejności. Zdecydowałem się zacząć od Wagnera, bo uszeregowałem je pod względem emocji, od najspokojniejszego. Jestem zadowolony, Jury mnie słuchało, było skupione, pokazałem się z jak najlepszej strony. Niczego nie żałuję. Teraz wszystko w rękach jurorów” – podkreślał po występie.

Jednocześnie dziś Jury wyróżniło pianistów, współpracujących ze śpiewakami. Równorzędną nagrodę dla wyróżniającego się pianisty-akompaniatora otrzymało dwoje artystów: Laura Kluwak-Sobolewska i Aleksander Teliga. – „Cieszę się, że moja praca została doceniona” – mówi Aleksander Teliga. – „Ten Konkurs jest bardzo wymagający, ma ogromny przekrój repertuarowy od baroku po współczesność. Miałem w Konkursie 15 osób, ostatecznie do niego przystąpiło 11 «moich śpiewaków». Wymagało to ode mnie przygotowania ponad 130 pozycji. Pianistą konkursowym jestem już trzeci raz. Cieszę się, że stałem się częścią tego wydarzenia. Jeszcze przede mną kategoria pieśni” – podkreśla.

Jutro, w piątym dniu nowosądeckiej imprezy, odbędzie się konkurs pieśni, do którego przystąpi ośmioro artystów, z następujących krajów: Polski – 5 osób, Korei – 2 i jedna z Kazachstanu. Będą oni wykonywali wybrany cykl pieśni. Zwycięzców w tej kategorii poznamy jutro po południu.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Biuro prasowe Konkursu

SZCZEGÓŁY:
adasari.pl   |   mcksokol.pl 
fb.com/adasaricompetition
instagram.com/adasaricompetition  









fot. Piotr Droździk | Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic