Informacje

Powstaje film dokumentalny o legendarnym kompozytorze Ennio Morricone

Dodano:
Powstaje film dokumentalny o legendarnym kompozytorze Ennio Morricone

Giuseppe Tornatore i Ennio Morricone /fot.PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

Jest prawdziwą legendą kina, geniuszem muzyki filmowej. Ma 91 lat, a w trakcie swojej kariery skomponował ścieżki dźwiękowe do ponad pół tysiąca produkcji! Trwają prace nad filmem dokumentalnym "Ennio The Maestro". Wyreżyseruje go Giuseppe Tornatore, który jest również autorem scenariusza.

Trudno wyobrazić sobie lepszego reżysera do opowiedzenia o legendarnym mistrzu niż Tornatore. Razem z Ennio Morricone pracował przy trzynastu filmach. Najsłynniejszym z nich jest bez wątpienia nagrodzony w 1990 roku Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego "Cinema Paradiso".

W filmie zobaczymy niepublikowane do tej pory materiały prywatne, nagrania z międzynarodowych koncertów, a także fragmenty filmów, do których Morricone skomponował muzykę. O wielkim muzyku opowiedzą w "Ennio The Maestro" m.in. Quentin Tarantino, Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen oraz Wong Kar-Wai. Należąca do tego ostatniego firma Block 2 Distribution zajmie się dystrybucją filmu Tornatore.

91-letni Ennio Morricone zasłynął między innymi muzyką do klasycznych spaghetti westernów wyreżyserowanych przez Sergio Leone. Charakterystyczne motywy muzyczne z filmów "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej", "Dobry, zły i brzydki" czy "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" zna każdy. W trakcie swojej kariery trwającej nieprzerwanie od 1961 roku Morricone pracował z największymi światowymi reżyserami.

Przez lata Morricone pozostawał jednym z największych twórców związanych z kinem, który nigdy nie otrzymał Oscara. Na jego koncie znajdowało się pięć nominacji oraz Oscar Specjalny otrzymany za całokształt twórczości w 2007 roku. Sytuację tę zmieniła dopiero statuetka za muzykę do filmu "Nienawistna ósemka" wyreżyserowanego przez Quentina Tarantino.

Plany zrealizowania dokumentu o Ennio Morricone sięgają kilku lat wstecz. Wcześniej miał on nosić tytuł "A Glance of Music". "Ennio The Maestro" zobaczymy jeszcze w tym roku. (PAP Life)

 • 20:55 Antonin Dvorak Serenada na smyczki op.22 (2)
 • 22:00 Jeff Danna Follow Me (The Gospel of John)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic