Informacje

Poświadczyli, że są Afroamerykanami, by zaśpiewać w operze Gershwina

Dodano:
Poświadczyli, że są Afroamerykanami, by zaśpiewać w operze Gershwina

Opera „Porgy and Bess” George’a Gershwina wystawiona w Dreźnie w 2016 roku. fot.PAP/DPA

Piętnastu z 28 śpiewaków Opery w Budapeszcie podpisało oświadczenie, że są Afroamerykanami, by móc wystąpić w „Porgy and Bess” George’a Gershwina – powiadomił we wtorek dyrektor opery Szilveszter Okovacs.

Ira Gershwin, brat George’a i autor libretta, od początku stawiał warunek, by operę wykonywała w całości czarnoskóra obsada. Jak pisze węgierski portal Index.hu, już przy okazji węgierskiej premiery, która odbyła się w zeszłym roku, wybuchł z tego powodu "mały skandal”, a teraz budapeszteńska Opera zobowiązała śpiewaków, by podpisali oświadczenie, że są Afroamerykanami.

W oświadczeniu śpiewacy oznajmili: „Ja, niżej podpisany, oświadczam, że nieodłączną częścią mojej tożsamości jest afroamerykańskie pochodzenie i świadomość. Dlatego szczególną radość budzi we mnie fakt, że mogę wystąpić w operze Porgy and Bess George’a Gershwina”.

Według portalu Index w zeszłym roku budapeszteńska Opera podpisała kontrakt na wystawienie „Porgy and Bess”, w którym – zapewne przez przypadek – nie zawarto warunku czarnoskórej obsady. Właściciel praw autorskich chciał się potem wycofać, ale było już za późno. Zobowiązał natomiast Operę do umieszczania w ulotkach i na plakatach uwagi: „Przedstawienie Porgy and Bess w obecnej postaci jest wystawiane bez zezwolenia i niezgodnie z wymogami”.

Okovacs powiedział, że na Węgrzech nie określa się w dokumentach koloru skóry, wobec czego postanowił poprosić śpiewaków, by podpisali stosowne oświadczenie.

W węgierskiej inscenizacji akcja "Porgy and Bess" została przeniesiona z biednego osiedla w Karolinie Południowej do obozu dla uchodźców.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

 • 10:03 Aram Chaczaturian Gopak ze suity baletowej Gayane
 • 10:09 Mark Orton Fear of the South
 • 10:13 Gheorghe Zamfir The Lonely Shepherd
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 278, Sunday, 14 April 2019
 • 1
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • 2
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic