Informacje

Piosenka "Kochać inaczej" rówieśniczką III RP

Dodano:
Piosenka "Kochać inaczej" rówieśniczką III RP

Warszawa 06.11.1990. Koncert w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki polskiego zespołu pop-rockowego De Mono. Występ kończy trasę koncertową zespołu. Nz. od lewej: Jacek Perkowski gitara, Andrzej Krzywy - wokal, Piotr Kubiaczyk - gitara basowa, Robert Chojnacki - saksofon. gr PAP/Witold Jabłonowski

Podczas koncertu "Nie pytaj o Polskę #30 lat wolności", trzeciego dnia festiwalu w Opolu, wśród przebojów ostatniego trzydziestolecia, usłyszymy m.in. "Kochać inaczej". Notabene, ten przebój zespołu De Mono świętuje 30. urodziny. Trudno uwierzyć, że początkowo był w wersji reggae.

"Kochać to nie znaczy zawsze to samo/ Można kochać tak lekko, można kochać bez granic..." - te frazy nucili Polacy, gdy w 1989 r. nasz kraj przechodził ogromne przemiany polityczne i gospodarcze, a miłość... jak zwykle była tematem rozmyślań każdej osoby. Ballada dopiero co powstałego zespołu De Mono tak bardzo spodobała się Polakom, że przez rok i dwa tygodnie była na liście przebojów Marka Niedźwieckiego w III Programie Radia, co jest rekordem, jeśli chodzi o polskie piosenki.

Dla Andrzeja Krzywego, wokalisty De Mono, "Kochać inaczej" wciąż pozostaje najważniejszą piosenką w jego karierze. "To był krok milowy - i dla zespołu, i dla mnie. Nie ma dwóch zdań! Tę piosenkę napisałem wcześniej dla Daabu. Ale rozstaliśmy się, została mi garść kompozycji i z nimi przyszedłem do De Mono. Kochać inaczej skomponowałem dosyć szybko. Nagraliśmy najpierw wersję demo, bez tekstu. Materiał na pierwszą płytę De Mono nosiliśmy po różnych wytwórniach. O ile album cieszył się średnim zainteresowaniem wśród decydentów, o tyle wszyscy zwracali uwagę na Kochać inaczej" - wspominał w rozmowie z PAP Life Krzywy.

Warto dodać, że zanim ten piosenkarz trafił do De Mono, udzielał się w grupie Daab, której domeną była muzyka reggae. W pierwszym podejściu piosenka "Kochać inaczej" była właśnie w wersji reggae. Ponieważ kolegom Krzywego nie podobała się w takiej formie, musiał wymyślić nową aranżację. Tekst - prosty, ale prawdziwy, trafiający w czuły punkt każdego słuchacza - napisał Marek Kościkiewicz. "Kochać inaczej" taki tytuł otrzymał też debiutancki album De Mono.

"Kochać inaczej" wybrzmi trzeciego dnia festiwalu opolskiego, podczas koncertu "Nie pytaj o Polskę #30 lat wolności". Wezmą w nim udział i artyści urodzeni po 1989 roku, i luminarze polskiej sceny. Zaśpiewają przeboje ostatniego trzydziestolecia. Na scenie zagoszczą m.in. Ewelina Lisowska, Margaret, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Kamil Bednarek, Sarsa, Michał Szpak, Daria Zawiałow, Dawid Kwiatkowski, a także De Mono, Golden Life, Maryla Rodowicz, Reni Jusis, Stachursky, Kombii, Katarzyna Cerekwicka, Feel i Ich Troje. Nowoczesnego, elektronicznego brzmienia całości nada producent muzyczny - Gromee. (PAP Life)

 

 • Notowanie: 293, Sunday, 20 October 2019
 • 1
  Henry Mancini / Audrey Hepburn
  Śniadanie u Tiffaniego
  Moon River
 • 2
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 3
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic