Informacje

Pat Metheny artystą-rezydentem Zadymki Jazzowej w 2019 r.

Dodano:
Pat Metheny artystą-rezydentem Zadymki Jazzowej w 2019 r.

Pat Metheny, amerykański gitarzysta, kompozytor, zdobywca 20 nagród muzycznych Grammy, będzie centralną postacią 21. Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa, która odbędzie się w marcu w Bielsku-Białej, Zabrzu i Katowicach – podali w piątek organizatorzy.

„Zadymka, począwszy od 21. edycji, wzbogaci się o nowy element – funkcję Artist-in-Residence, czyli centralnej postaci całego festiwalu. W 2019 r. będzie ją pełnił Pat Metheny. W ramach funkcji Rezydenta wystąpi w dwóch koncertach: 8 marca w Bielsku-Białej w swoim trio, a także dwa dni później podczas finału Zadymki z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach” – powiedział dyrektor Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej Jerzy Batycki.

Jak podkreślił, podczas finałowego koncertu muzyk zaprezentuje światową premierę symfonicznych wersji legendarnej płyty „Beyond the Missouri Sky” oraz znanych dokonań Pat Metheny Group.

„W trio Pata Metheny`ego na kontrabasie zagra Darek Oleszkiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich kontrabasistów, kontynuator szkoły Charliego Hadena” – dodał Batycki.

Metheny poprowadzi także mistrzowskie warsztaty gitarowe. Zaplanowano je na 6 marca w sali koncertowej szkoły muzycznej w Bielsku-Białej.

Jerzy Batycki poinformował, że miłośnicy jazzu podczas przyszłorocznej Zadymki usłyszą również trzech innych wielkich muzyków ze Stanów Zjednoczonych: 2 marca wystąpi Branford Marsalis ze swoim kwartetem, cztery dni później Regina Carter, a 7 marca Tom Harrell.

„Wśród polskich wykonawców na Zadymce zaprezentują się w premierowych programach: Jazzowa Rodzina Miśkiewiczów, Michał Urbaniak, Kwintet Wojtka Mazolewskiego, Paweł Kaczmarczyk i Piotr Schmidt” – powiedział Batycki.

Zadymkowe koncerty będą się odbywały w klubach i salach koncertowych Bielska-Białej i Katowic, w schronisku górskim na Szyndzielni w Beskidzie Śląskim, a także – po raz pierwszy w historii festiwalu - pod ziemią, w kopalni „Guido” w Zabrzu.

Podczas festiwalu zostanie rozstrzygnięty konkurs dla młodych zespołów, w którym nagrodą będzie wydanie i promocja płyty. Zaprezentowane zostaną także dwie wystawy fotografii: „Amerykanie na Zadymce” i „60 lat minęło – Legendarny Jazz Camping Kalatówki 1959 r.”.

Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Przyszłoroczna edycja rozpocznie się 2 i potrwa do 10 marca.

Dotychczas w Bielsku-Białej na Zadymce wystąpili m.in. Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Roy Hargrove, David Murray, John Patitucci, Brian Blade, Ahmad Jamal i Benny Golson.

 • 21:03 Bruce Springsteen Secret Garden
 • 21:08 James Newton Howard Maleficent Flies
 • 21:12 John Williams The Imperial March (Darth Vader's Theme)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 265, niedziela, 13 stycznia 2019
 • 1
  Jóhann Jóhannsson
  Nowy początek
  Kangaru
 • 2
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 3
  John Williams
  Poszukiwacze zaginionej Arki
  Theme
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic