Informacje

Paderewski był supergwiazdą, czyli musical o polskim artyście

Dodano:
Paderewski był supergwiazdą, czyli musical o polskim artyście

fot.PAP/CAF

Mąż stanu, orator, artysta, a jednocześnie celebryta i biznesmen. Ignacy Jan Paderewski przed laty podbił serca amerykańskiej publiczności. W najbliższym czasie zostaną pokazane trzy spektakle muzyczne poświęcone temu twórcy, w tym musical "Virtuoso".

Ponad 100 lat temu Paderewski przepłynął ocean na zaproszenie Williama Steinwaya, właściciela fabryki fortepianów Steinway and Sons. Dziś artysta wraca do Stanów Zjednoczonych za sprawą projektu "Paderewski Musical".

Dwa lata temu, z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Instytut Adama Mickiewicza ogłosił w USA konkurs na spektakl muzyczny inspirowany życiem i działalnością Paderewskiego. W tym roku widzowie zobaczą trzy premiery, a spektakle obejrzy publiczność w Warszawie, Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Pierwszy ze spektakli to "Three Paderewskis" autorstwa Olivera Jai'Sen Mayera. Przedstawia on postać kompozytora za pomocą trzech wcieleń: młodego wirtuoza, dojrzałego męża stanu i kobiety, prowadzącej wewnętrzny dialog z młodym i dojrzałym muzykiem. Spektakl ten pokazany zostanie 20 listopada w The Terrace Theater w Kennedy Center, w Waszyngtonie.

Drugim utworem scenicznym jest musical "Virtuoso" w reżyserii Laury Hope, według pomysłu Matthew Hardy'ego. W spektaklu tym współczesna muzyka łączy się z kompozycjami Paderewskiego, Chopina i Beethovena. Spektakl, skomponowany w konwencji musicalu rockowego, opowiada o relacjach sławnego artysty z kobietami.

"Paderewski był supergwiazdą swoich czasów. Spektakl jest w bardzo współczesny sposób zrealizowany. Mam nadzieję, że dzięki niemu młodzi ludzie zainteresują się historią. Życie Paderewskiego jest swojego rodzaju zrealizowanym +snem o Ameryce+. Mam nadzieję, że to będzie dobra zabawa" - mówił o swym spektaklu, podczas poniedziałkowej konferencji Hardy. Pokaz tego musicalu zaplanowano na 22 listopada w Symphony Space w Nowym Jorku.

I wreszcie trzeci spektakl - to "Memory Laws", autorstwa Rachel Jendrzejewski, do muzyki Chrisa Hepoli i Jenny Wyse. Matkę, żony i kochanki w życiu Paderewskiego symbolizują sceniczne kreacje śpiewaczek, które zabierają publiczność w muzyczną podróż w czasie. Stylistycznie spektakl nawiązuje do tradycji opery eksperymentalnej i muzyki w stylu Philippa Glassa i Johna Adamsa.

"Paderewski jest postacią ikoniczną nie tylko dla nas, ale i dla publiczności amerykańskiej. Jest supergwiazdą" - uważa dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki i dodaje: "Dlatego postanowiliśmy zainteresować amerykańskich twórców jego postacią".

Projekty te (nie tylko muzyczne) przygotowano w ramach koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego Niepodległa, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. (PAP Life)

 • 21:42 Marek Grechuta Wiosna ach to ty
 • 21:46 Carter Burwell Opening
 • 21:49 Lisa Gerrard, Hans Zimmer Now We Are Free
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic