Informacje

Orkiestra Aukso współprowadzona przez ministerstwo kultury

Dodano:
Orkiestra Aukso współprowadzona przez ministerstwo kultury

Ceniona w kraju i za granicą Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso jest od środy współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Porozumienie w tej sprawie podpisano w Tychach z udziałem władz miasta.

„Przyczyny tej decyzji to dorobek i pozycja, jaką ta znakomita orkiestra zdołała sobie wypracować w ciągu 20 lat istnienia, ale przyczyn jest więcej – to współprowadzenie podpisujemy w ramach szerszego projektu, w ramach którego ministerstwo zwiększyło liczbę instytucji współprowadzonych. Od 2 lat konsekwentnie ją zwiększamy, obecnie jest ich ok. 40” – powiedziała PAP wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

„W obecnej sytuacji, kiedy postindustrialny Śląsk inwestuje w kulturę, ministerstwo nie tylko to docenia, ale uważa, że słuszną i dalekowzroczną polityką władz państwowych jest wsparcie tego procesu, który nie tylko temu regionowi, ale i całemu krajowi dobrze posłuży, czego orkiestra Aukso wydaje się doskonałym przykładem” – dodała.

Ministerstwo w ramach umowy - podpisanej na razie na 3 lata, ale z opcją przedłużenia – będzie rocznie przekazywać orkiestrze 685 tys. zł. Wiceminister Zwinogrodzka zwróciła uwagę, że status instytucji współprowadzonej przez resort ułatwia i skraca też drogę do pozyskania dotacji celowych.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba przypomniał, że miasto przekazuje obecnie na orkiestrę ponad 2 mln zł rocznie. „Czuję radość z następnego etapu, który możemy realizować dzięki tym pieniądzom. Zaczynaliśmy z Aukso biorąc muzyków z bezrobocia. Dzisiaj Aukso dysponuje budżetem z miasta ponaddwumilionowym i stąd możliwość realizacji tych wszystkich projektów, które zmieniły nie tylko życie miasta, regionu, ale i Polski” – powiedział.

„Mówiono o Tychach jako o motoryzacyjnej, hokejowej czy piwnej stolicy Polski, a dzisiaj coraz częściej się mówi o Aukso. Promowanie się przez kulturę jest chyba najbardziej efektywnym przedsięwzięciem. Polecam, warto” – dodał.

Dyrygent i dyrektor orkiestry Aukso Marek Moś wyraził przekonanie, że pieniądze zostaną spożytkowane „w sposób najbardziej właściwy i dający radość słuchaczom”. Nie chciał podać na razie szczegółów, ale zapowiedział, że jesienią w Tychach zostanie zorganizowany nowy festiwal muzyczny. „Niezwykle kompaktowy w czasie, ale i niezwykle intensywny. Otworzymy się na różne rodzaje muzyki - od klasycznej po elektronikę” – zapowiedział.

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso liczy obecnie 22 muzyków. Zespół powstał w 1998 r. z inicjatywy absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz wybitnego skrzypka, kameralisty i dyrygenta Marka Mosia, który do dziś pełni funkcję dyrygenta i dyrektora artystycznego orkiestry.

Muzycy grają w najlepszych salach koncertowych w Polsce i za granicą. Aukso występuje podczas wielu uznawanych festiwali m.in. na Festiwalu Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni czy Festiwalu Muzyki Filmowej. W ciągu kilkunastu lat instrumentaliści nagrali kilkadziesiąt płyt m.in. z muzyką współczesnych polskich kompozytorów. Był to ulubiony zespół kameralny wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara (1932-2013).

 • 15:52 Stacey Kent One Note Samba
 • 15:55 Kurt Weill Rise And Fall Of The City Of Mahagonny: Main Title
 • 15:58 Alexandre Desplat Big Market
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic