Muzyka klasyczna od dawien dawna należy do domeny publicznej. Ale, jeśli chcemy sięgnąć do konkretnego utworu, nie jest tak łatwo znaleźć w sieci nutowe zapisy popularnych kompozycji. Coraz częściej jednak pojawiają się źródła, które oferują darmowy dostęp do swoich zcyfryzowanych zbiorów.
Tak jest właśnie w przypadku witryny powołanej do życia przez Morgan Library & Museum - obchodzącą właśnie 110. rocznicę istnienia placówkę, powołaną do życia przez amerykańskiego przemysłowca J. P. Morgana w 1906 roku. Ta nowojorska instytucja posiada kolekcję papirusów, inkunabułów, starodruków, książek, utworów muzycznych i grafik częściowo pochodzących z prywatnej kolekcji założyciela. Na co dzień organizowane są tam warsztaty, spotkania i koncerty.
W udostępnionych w wersji cyfrowej zbiorach ML&M znajdują się m.in. wielotysięczna kolekcja rysunków z okresu od XV od XIX wieku, ponad 500 szkiców autorstwa Rembrandta, średniowieczne i renesansowe manuskrypty oraz właśnie zapisy nutowe klasycznych kompozytorów.
Wystarczy wejść na Music Manuscripts Online (www.themorgan.org/music), by znaleźć ponad 600 zapisów nutowych autorstwa blisko 250 kompozytorów tj.: Bach, Beethoven, Brahms, Chopin, Debussy, Faure, Haydn, Liszt, Mahler, Massenet, Mendelssohn, Mozart, Puccini, Schubert czy Schumann. Manuskrypty zainteresują też historyków muzyki, gdyż niejednokrotnie opatrzone są odręcznymi dopiskami i podpisami autorów. Nuty udostępnione są w formie skanów, które można zarówno przeglądać on-line, zapisać na dysku bądź wydrukować. (PAP Life)