Informacje

Niemcy zaczynają świętować 250. rocznicę urodzin Beethovena. Feta potrwa rok

Dodano:
Niemcy zaczynają świętować 250. rocznicę urodzin Beethovena. Feta potrwa rok

fot.PAP/EPA

W Niemczech zaczynają się obchody 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. W ramach imprezy, która ruszy 16 grudnia, zaplanowano ponad 700 wydarzeń - od inscenizacji opery Fidelio po koncert zespołu Kraftwerk.

Choć 250. rocznica urodzin Beethovena przypada dopiero w przyszłym roku, to Niemcy postanowili zacząć świętowanie już teraz. W najbliższy poniedziałek, 16 grudnia, w Bonn, czyli mieście urodzin kompozytora, zostanie otwarta wystawa pamiątek, na której będzie można obejrzeć partytury Beethovena, instrumenty, których używał oraz jego książeczki z rozmowami. To za ich pomocą Beethoven rozmawiał z innymi od czasu, gdy w 1801 roku stracił słuch.

To właśnie Bonn, miejsce w którym 15 lub 16 grudnia 1770 r. Beethoven przyszedł na świat, będzie główną areną wydarzeń artystycznych związanych z rocznicą. Wiele z tych imprez przyciągnie turystów z całego świata. Tygodnik "Der Spiegel", opisując najciekawsze z zaplanowanych wydarzeń, stwierdził, że Beethoven to "250-letnia gwiazda muzyki pop".

Melomanów i miłośników nowych technologii ucieszy opracowana przez zespół muzykologów i informatyków próba stworzenia 10. Symfonii (Beethoven napisał ich dziewięć. Czy utwór stworzony przy pomocy sztucznej inteligencji będzie przypominał kompozycje wielkiego mistrza, to ocenią słuchacze, którzy 28 kwietnia przyjadą do Bonn.

Do obchodów dołączy także tworzący muzykę elektroniczną Kraftwerk. W hołdzie kompozytorowi grupa zagra 16 maja plenerowy koncert w Bonn. Zaspół, który w 2020 roku będzie obchodzić 50. rocznicę swojego powstania, pokaże też "Kraftwerk 3D", przedstawienie zaprezentowane już w 2017 roku.

Wydarzenia związane z rocznicą odbędą się też w innych miastach Niemiec oraz poza granicami tego kraju. Już 1 lutego w Wiedeńskiej Operze Narodowej zabrzmi opera "Fidelio". Powstała ona właśnie w Wiedniu, gdzie kompozytor mieszkał na początku XIX wieku, biorąc udział w konkursach muzycznych, które pokochali austriaccy melomani. W tej inscenizacji weźmie udział m.in. słynny aktor Christoph Waltz.

Z kolei na 25 i 26 kwietnia zaplanowano "Maraton Beethovena" w Berlinie. Orkiestra Filharmoników Berlińskich zagra 24-godzinny koncert złożony z utworów artysty.

17 grudnia 2020 r., na zamknięcie roku Beethovena, odbędzie się koncert w sali plenarnej Bundestagu w Bonn. Zabrzmi tu oczywiście słynna "Oda do radości", pochodząca z IX Symfonii, ze słowami: "Wszyscy ludzie będą braćmi". (PAP Life)

 • 07:52 Daniel Pemberton The Born King
 • 07:55 Piotr Czajkowski Swan Lake (Scene - Act II)
 • 08:07 Aretha Franklin A natural woman (You Make Me Feel Like)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic