18. Festiwal Muzyki Filmowej odbędzie się w ostatni tydzień maja. W krakowskich salach koncertowych zabrzmią także ścieżki dźwiękowe do takich produkcji, jak m.in. "The Last of Us", "Dziewczyna z igłą", "Tajemnica Brokeback Mountain" i "Utalentowany pan Ripley", a wśród gości będą kompozytorzy Gustavo Santaolalla i Gabriel Yared. W pierwszym dniu festiwalu będzie można zobaczyć "Rękopis znaleziony w Saragossie" - zrekonstruowany cyfrowo film Wojciecha Jerzego Hasa z odtworzoną na żywo ścieżką dźwiękową Krzysztofa Pendereckiego.
Jak wskazał współtwórca wydarzenia i dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski, na festiwalu nie mogło zabraknąć filmu Wojciecha Jerzego Hasa, który urodził się 100 lat temu w Krakowie i zgodnie z uchwałą Senatu RP jest patronem 2025 roku.
"Wybraliśmy oczywiście Rękopis… ze ścieżką dźwiękową Krzysztofa Pendereckiego. Maestro połączył tu nawiązania do muzyki klasycznej z elektroakustycznymi eksperymentami, tworząc niepowtarzalny klimat, pełen groteski i tajemnicy. Te niezwykłe kompozycje z pewnością zyskają nowy wymiar w wykonaniu Małych Instrumentów – jednego z najciekawszych zespołów polskiej sceny muzyki eksperymentalnej" – zapowiedział Piaskowski cytowany w notatce prasowej festiwalu. Wydarzenie należy do programu polskiej prezydencji w Radzie UE.
W kolejnych dniach będzie można usłyszeć muzykę do takich tytułów, jak "Cinema Paradiso", "Czarnoksiężnik z Oz" i "Zapach kobiety". Głównym punktem festiwalu będzie projekcja filmu "La La Land" z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Filharmonii Krakowskiej, które poprowadzi kompozytor Justin Hurwitz. Do filmu nawiązuje też tegoroczne hasło festiwalu - "City of Stars".
"Od premiery w 2016 roku grono fanek i fanów La La Land nadal się powiększa i to bez względu na długość i szerokość geograficzną. I nic dziwnego, bo choć fabuła została osadzona w miejscu bardzo szczególnym, w Los Angeles, to jest to uniwersalna historia o marzeniach, miłości i dojrzewaniu, a kreacje Ryana Goslinga i Emmy Stone należą do najlepszych w bogatej karierze obojga aktorów" – zaznaczyła dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego Carolina Pietyra.
W przypadającym w Dzień Dziecka ostatnim dniu festiwalu publiczność zostanie zaproszona na pokazy polskich kreskówek, w tym "Bolka i Lolka" oraz "Reksia". Projekcjom będą towarzyszyć wprowadzenia zdradzające kulisy powstawania animacji i łączenia obrazu z dźwiękiem.
18. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie potrwa od poniedziałku 26 maja do niedzieli 1 czerwca. Koncerty będą się odbywać m.in. w Centrum Kongresowym ICE, Filharmonii Krakowskiej, Tauron Arenie Kraków, auli bł. Jakuba przy kościele Franciszkanów, na terenie Centrum Konferencyjnego Fabryczna. Wydarzenie organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z urzędem miasta i stacją radiową RMF Classic.
W trakcie 17 dotychczasowych edycji festiwal odwiedzili m.in. nagrodzeni Oscarem Volker Bertelmann, Alexandre Desplat, Elliot Goldenthal, Jan A.P. Kaczmarek, Dario Marianelli, Giorgio Moroder, Howard Shore, Tan Dun i Hans Zimmer. Stałym elementem FMF są gale i pokazy filmów z muzyką wykonywaną na żywo, a także spotkania branżowe. W trakcie FMF przyznawane są nagrody: Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku, FMF Young Talent Award, Nagroda Kilara i FMF Ambassador.
