ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Dariusz Stańczuk

Nagroda im. Jana A.P. Kaczmarka – MARZYCIEL: nowy program dla kompozytorek i kompozytorów muzyki filmowej

Nagroda im. Jana A.P. Kaczmarka – MARZYCIEL została stworzona z myślą o młodych kompozytorach i kompozytorkach muzyki filmowej, gotowych postawić kolejny krok na drodze kariery. Wyróżnienie jest hołdem dla wybitnego artysty i zarazem szansą, by marzenia przekuć w konkretne projekty.

Nagroda im. Jana A.P. Kaczmarka – MARZYCIEL: nowy program dla kompozytorek i kompozytorów muzyki filmowej

Ustanowiona właśnie Nagroda im. Jana A.P. Kaczmarka – MARZYCIEL to sposób na uczczenie pamięci artysty, który stał się wzorem dla kolejnych pokoleń. Laureat bądź laureatka wyróżnienia otrzyma stypendium, indywidualną sesję mentoringową i akredytacje na wiodące festiwale muzyczne i filmowe w Polsce.

Program służy wytypowaniu najlepiej zapowiadających się kompozytorów i kompozytorek w Polsce oraz wyposażeniu ich w narzędzia umożliwiające efektywne wykorzystanie talentu, wiedzy i kontaktów. Stypendium w wysokości 20 tys. zł przeznaczone jest na stworzenie muzyki do kolejnego projektu filmowego. Równocześnie program ma na celu wprowadzanie młodych twórców w niuanse funkcjonowania branży audiowizualnej. Dlatego laureatka bądź laureat otrzyma możliwość skorzystania z indywidualnej sesji ze specjalistą do spraw public relations, a także z akredytacji branżowej na 18. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, 50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 65. Krakowski Festiwal Filmowy.

Aplikować mogą kompozytorzy i kompozytorki z obywatelstwem polskim. Warunkiem jest posiadanie w dorobku ścieżki dźwiękowej do co najmniej jednego filmu pełnometrażowego albo trzech filmów krótkometrażowych lub jednej gry wideo. Aplikować nie mogą osoby, które napisały już muzykę do więcej niż pięciu filmów pełnometrażowych. Nabór trwa do 18 maja 2025 roku. Szczegóły na stronie FMF.

Jan A.P. Kaczmarek (1953-2024) był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskich. Międzynarodowe uznanie przyniosła mu w szczególności muzyka filmowa. Najważniejsze tytuły w jego dorobku to: Niewierna Adriana Lyne’a, Całkowite zaćmienie Agnieszki Holland, Aimée i Jaguar Maxa Färberböcka, Quo vadis Jerzego Kawalerowicza czy Marzyciel Marca Forstera. Za ten ostatni film kompozytor zdobył nie tylko Oscara, ale też nagrodę National Board of Review, nominację do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego dorobek wielokrotnie prezentowano na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, między innymi podczas koncertu Kaczmarek2Cinema w 2023 roku.

„Spuścizna i droga artystyczna Jan A.P. Kaczmarka stała się inspiracją do stworzenia programu dla młodych kompozytorek i kompozytorów muzyki filmowej. Staramy się wesprzeć ich w otwieraniu sobie nowych możliwości na wczesnym etapie kariery. Zależy nam, by polscy twórcy i twórczynie mogli jak najlepiej pozycjonować się na międzynarodowym rynku audiowizualnym. Równocześnie chcemy zbliżać podmioty z branż filmowej i muzycznej wokół wspólnego celu, jakim jest promowanie wartościowych twórców” – mówi Marta Nawrocka, menedżerka Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, który organizuje nagrodę we współpracy z innymi instytucjami. Współorganizatorem jest Pomorska Fundacja Filmowa (producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), a partnerem głównym – Stowarzyszenie Polskich Kompozytorów Audiowizualnych „SPACe”. Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Radę Nagrody współtworzą: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Gildia Reżyserów Polskich, Polska Gildia Producentów i Krakowski Festiwal Filmowy.

 

Więcej informacji na stronie FMF i w RMF Classic.

 

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto KrakówKBFRMF Classic.

Współorganizator FMF: Fabryczna 13.

Partner Główny FMF i Sponsor Główny Nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2024: Galeria Kazimierz.

Partnerzy: Filharmonia Krakowska, RMF FM, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Patronat medialny: TVP Kultura, Wyborcza.pl, Ekrany – Film & Media.

Współorganizator wydarzenia Rękopis znaleziony w Saragossie – film z muzyką na żywo: Narodowe Centrum Kultury; partnerzy: 65. Krakowski Festiwal Filmowy oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych; wydarzenie kulturalne polskiej prezydencji w Radzie UE.

Partner wydarzenia FMF4Kids – kultowe dobranocki: Studio Filmów Rysunkowych.

Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska. Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO.

La La Land in Concert ®, ™ & © 2025 Lions Gate Entertainment Inc. i powiązane spółki.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic