ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

NOSPR inauguruje sezon artystyczny po tournée w Japonii

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach tuż po powrocie z tournée w Japonii zainauguruje w czwartek nowy sezon artystyczny koncertem pod dyrekcją Domingo Hindoyana i z udziałem Rudolfa Buchbindera.

NOSPR inauguruje sezon artystyczny po tournée w Japonii

Zabrzmi I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa, Koncert fortepianowy F-dur George’a Gershwina oraz "Taniec zemsty" z baletu "Medea" op. 23a Samuela Barbera.

"Symfonia Brahmsa na jutrzejszym koncercie rozpocznie podróż, przez którą chcemy przeprowadzić nasza publiczność i niejako odkryć Brahmsa na nowo. Z kolei podczas koncertu zamykającego sezon zabrzmi rzadko wykonywana przez nas muzyka operowa - będzie to +Falstaff+ Verdiego, ten koncert poprowadzi maestro Larry Foster. Będzie to jego ostatni koncert w roli naszego dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta" – zapowiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor naczelny NOSPR Ewa Bogusz-Moore.

I Symfonię Brahmsa katowiccy muzycy wykonali również podczas zakończonego właśnie tournée w Japonii. NOSPR dała tam 11 koncertów, m.in. w Tokio, Osace i Yokohamie; towarzyszyli jej amerykańska dyrygentka Marin Alsop i japoński pianista Hayato Sumino. To była szósta wizyta zespołu w Kraju Kwitnącej Wiśni po 21 latach nieobecności.

Cykl Brahmsowski będzie jedną z atrakcji rozpoczynającego się sezonu. "Na przestrzeni całego sezonu wykonamy wszystkie utwory orkiestrowe Johannesa Brahmsa. W ten sposób melomani będą mogli usłyszeć tego kompozytora na nowo, inaczej spojrzeć na jego cztery symfonie, uwertury i wariacje" – zapowiedział dyrektor artystyczny NOSPR Lawrence Foster.

Na czwartkowych i niedzielnych koncertach będzie można także usłyszeć m.in. Koncert brandenburski D-dur Jana Sebastiana Bacha w interpretacji Davida Fraya oraz Symfonię alpejską Richarda Straussa, którą zadyryguje Kirill Karabits.  Nie zabraknie także polskich akcentów - zabrzmią m.in. utwory Krzysztofa Pendereckiego, kwartety Mieczysława Wajnberga i kompozycje Witolda Lutosławskiego.

Ważnym momentem sezonu będzie zaplanowany na 13 stycznia koncert, inaugurujący nowe organy. Trwająca wiele miesięcy ich instalacja i strojenie to ostatni etap zadomowienia się NOSPR w nowej siedzibie, użytkowanej od 2014 r. Podczas koncertu zostanie prawykonane dzieło zamówione specjalnie na tę okazję u Esy-Pekki Salonena, który zadyryguje również IV Symfonią Witolda Lutosławskiego.

"Dla mnie to bardzo ważne i niezwykle wzruszające wydarzenie, bo domknie dziesięciolecie naszej bliskiej współpracy, która rozpoczęła się od realizacji wielu wspólnych projektów na świecie w ramach stulecia urodzin Witolda Lutosławskiego. Inauguracja nowego instrumentu będzie też przełomowym momentem dla całych Katowic – miasta nie tylko ogrodów, ale i organów. W samych Katowicach znaleźć można ich kilkadziesiąt. Nasze organy dołączają do wspaniałej rodziny spajającej i Katowice, i cały Śląsk" – podkreśliła dyrektor Bogusz-Moore.

Miłośnicy jazzu znajdą coś dla siebie w cyklu "JazzKlub NOSPR". W ramach programu stypendialno-mentorskiego Akademia NOSPR otwarty jest nabór do trzeciej edycji, dla instrumentów smyczkowych i dętych. W jego trakcie młodzi instrumentaliści będą mogli sprawdzić się zarówno w repertuarze symfonicznym, jak i kameralnym, zdobywając doświadczenie pod skrzydłami mentorów – muzyków NOSPR. Udział w Akademii daje również możliwość uczestniczenia w kursach mistrzowskich, warsztatach oraz inicjatywach kameralnych i edukacyjnych, realizowanych również z partnerami zagranicznymi, m.in. podczas projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura inspirująca" pod nazwą "Instytucje przyszłości – współpraca NOSPR i Konserthuset Stockholm".

W marcu przyszłego roku NOSPR będzie organizatorem Festiwalu Prawykonań, a w maju Festiwalu Katowice Kultura – Natura.

NOSPR pełni rolę ambasadora kulturalnego, reprezentującego Polskę na międzynarodowej scenie muzycznej. Współpracowali z nią najwybitniejsi polscy kompozytorzy drugiej połowy XX w.: Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki czy Wojciech Kilar.

Zespół utworzył w 1935 r. w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg, po wojnie reaktywował go w Katowicach Witold Rowicki. W dorobku fonograficznym orkiestra ma ponad 200 płyt, koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, Japonii, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, krajach Zatoki Perskiej.
Anna Gumułka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic