Maxim Vengerov ponownie jurorem konkursu skrzypcowego im. Wieniawskiego

Koncert Soyoung Yoon, zwyciężczyni 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego otworzy 8 października 2016 r. w Poznaniu jubileuszową, 15. edycję konkursu. Przewodniczącym jury będzie ponownie Maxim Vengerov.

Maxim Vengerov ponownie jurorem konkursu skrzypcowego im. Wieniawskiego
fot.PAP/Adam Warżawa

Światowej sławy skrzypek i dyrygent osobiście przeprowadzi zaplanowane w czterech miejscach świata preselekcje do konkursu. Młodzi muzycy mogą zgłaszać swoje kandydatury do końca roku. Maxim Vengerov kierował pracami jury także podczas poprzedniej edycji konkursu, w 2011 roku.

15. edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu trwać będzie w dniach 8-23 października 2016 roku. W maju w Poznaniu odbędzie się 13. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Oba konkursy organizowane są przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Dyrektor konkursów Andrzej Wituski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że obecność Maxima Vengerova jako przewodniczącego jury konkursu skrzypcowego ma niebagatelny wpływ na prestiż organizowanego w Poznaniu wydarzenia.

„Jesteśmy niezwykle radzi, że Vengerov będzie w Poznaniu. Kandydaci pytani w wywiadach o to, dlaczego wybrali konkurs Wieniawskiego mówili, że po pierwsze: jest to Wieniawski, po drugie: jest to Vengerov – charyzmatyczny wirtuoz” – powiedział Wituski.

Honorowym przewodniczącym jury konkursu skrzypcowego jest Krzysztof Penderecki.

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest dostępny dla skrzypków wszystkich narodowości, urodzonych w latach 1986-2000. W konkursie przyznane zostaną nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 100 tys. euro. Zwycięzca konkursu otrzyma nie mniej niż 30 tys. euro.

Termin składania aplikacji mija 31 grudnia. Między lutym a majem przyszłego roku młodych muzyków osobiście przesłucha Maxim Vengerov, który wybierze 50 osób do udziału w I etapie konkursu. Preselekcje odbędą się w Kanadzie, Szwajcarii, Japonii i w Lusławicach, w Polsce.

W trakcie koncertu inauguracyjnego, południowokoreańska artystka Soyoung Yoon wystąpi w Auli UAM z udziałem Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. W programie m.in. Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena.

Andrzej Wituski poinformował, że na zakończenie najbliższej edycji, po raz pierwszy odbędą się dwa koncerty laureatów. Po koncercie zaplanowanym na 23 października w Auli UAM, laureaci wystąpią 25 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugą edycję zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat.

Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli: Francuzka Ginette Neveu, Rosjanin Dawid Ojstrach, angielska skrzypaczka polskiego pochodzenia Ida Haendel, oraz Polka Grażyna Bacewicz.

Maxim Vengerov jest zaliczany do najwybitniejszych żyjących skrzypków i do najbardziej wszechstronnych muzyków. Urodził się w 1974 r. w Nowosybirsku. Kształcił się w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie. Jako 10-latek zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1990 r. muzyk został laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Carla Flescha w Londynie. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

Wituski przypomniał, że 8 maja w Poznaniu rozpocznie się 13. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Ok. 150 instrumentów oceniać będzie jury pod przewodnictwem Rogera Hargrave'a - cenionego brytyjskiego lutnika, jurora międzynarodowych konkursów skrzypcowych, autora książek i artykułów poświęconych historii włoskiego lutnictwa.

Konkurs odbywa się w cyklu pięcioletnim, w roku edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jest dostępny dla zawodowych lutników wszystkich narodowości, niezależnie od wieku.

Międzynarodowe Konkursy Lutnicze odbywają się w Poznaniu od 1957 r. W pierwszym konkursie oceniano ponad 130 eksponatów - dzieł artystów-lutników z 16 krajów świata.

Poznański konkurs należy - obok odbywających się w Cremonie, Mittenwaldzie, Moskwie i Londynie - do najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. W dwunastu jego dotychczasowych wydaniach oceniono przeszło 1,7 tys. instrumentów z przeszło 30 krajów.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic