Informacje

Mark Knopfler zagra w Krakowie i w Gdańsku

Dodano:
Mark Knopfler zagra w Krakowie i w Gdańsku

fot. PAP/EPA

Jego nagrań słuchali amerykańscy żołnierze podczas inwazji w Iraku. Jego imieniem nazwany został dinozaur. Sprzedał ponad 120 mln płyt. Legendarny gitarzysta, założyciel kultowej grupy Dire Straits, Mark Knopfler zagra w Krakowie (10 lipca) i w Gdańsku (11 lipca).

Knopfler sławę zdobył, jako założyciel i lider formacji Dire Straits. Łączna sprzedaż wszystkich albumów zespołu na całym świecie przekroczyła 120 mln egzemplarzy.

Najpopularniejszy album zespołu, "Brothers in Arms", sprzedał się w liczbie ponad 30 mln egzemplarzy, będąc zarazem jednym z pierwszych albumów wydanych na płycie CD, które osiągnęły sprzedaż w wysokości większej niż milion kopii. Tytułowy utwór płyty był ponoć często odtwarzany przez amerykańskich żołnierzy podczas inwazji na Irak.

Zespół Dire Straits otrzymał czterokrotnie nagrodę Grammy, trzy razy Brit Award, dwa razy MTV Video Music Award oraz inne nagrody. Według Guinness Book of British Hit Albums, albumy zespołu spędziły łącznie ponad 1100 tygodni na UK Albums Chart.

Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie i z jego założycieli jedynie Mark Knopfler oraz John Illsley pozostali w Dire Straits aż do momentu rozwiązania grupy w 1995 r.

Knopfler ukończył anglistykę na uniwersytecie w Leeds, ma także honorowy doktorat muzyczny nadany przez Newcastle University. Od wielu lat jest uznawany za jednego z najlepszych gitarzystów w historii rocka.

W 2018 roku zespół Dire Straits został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Jesienią 2018 roku Knopfler powrócił na rynek z dziewiątą solową płytą "Down The Road Wherever". Album zawiera 14 premierowych utworów.

Knopfler grał m.in. z takimi zespołami jak Notting Hillbillies i artystami m.in. z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem. Jest także kompozytorem muzyki filmowej.

Imieniem magistra anglistyki, nazwany został dinozaur - Masiakasaurus knopfleri.(PAP Life)

 • 12:55 Carlos Gardel Por Una Cabeza
 • 13:03 Johann Strauss I Radetzky-Marsch
 • 13:06 Christopher Young Shipping News
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 292, Sunday, 13 October 2019
 • 1
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 2
  Henry Mancini / Audrey Hepburn
  Śniadanie u Tiffaniego
  Moon River
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic