ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Koreańczyk Seong-Jin Cho wygrał Konkurs Chopinowski!

Pianista z Korei Południowej, Seong-Jin Cho wygrał XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wyniki ogłoszono w nocy z wtorku na środę, w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Koreańczyk Seong-Jin Cho wygrał Konkurs Chopinowski!
fot.PAP/Paweł Supernak

Jury konkursowe pod kierownictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, po kilkugodzinnych obradach, przyznało główną nagrodę XVII Konkursu Chopinowskiego Seong-Jin Cho, reprezentującemu Koreę Południową. Werdykt, krótko przed godziną pierwszą w nocy, ogłosił dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener w towarzystwie całego, 17-osobowego jury oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej.

Drugą nagrodę zdobył kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin; trzecią - Amerykanka Kate Liu, czwartą - Eric Lu ze Stanów Zjednoczonych. Piąte miejsce zajął Kanadyjczyk Ying (Tony) Yang, a szóste - rosyjski pianista Dmitry Shishkin.

Dodatkowo przyznano wyróżnienia, które otrzymali Aljosa Jurinić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Szymon Nehring (Polska) i Georgijs Osokins (Łotwa). Nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza otrzymał Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków przypadła Kate Liu (Stany Zjednoczone) a Nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty otrzymał Charles Richard-Hamelin. Nagrody Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu, w tym roku nie przyznano.

Minister Omilanowska podziękowała jury konkursowemu za to, że „po kilku godzinach ciężkiej pracy sformułowało werdykt, który powinien być satysfakcjonujący dla wszystkich”. Omilanowska pogratulowała także finalistom, których gra „była świętem muzyki”.

22 i 23 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Laureatów konkursu.

Jak przyznał zwycięzca, Seong-Jin Cho, na konferencji prasowej w Filharmonii, po ogłoszeniu wyników rywalizacji, o wystartowaniu w Konkursie Chopinowskim marzył odkąd skończył 11 lat. „Od 10 roku życia pobierałem lekcje gry na fortepianie. Nie znałem wiele muzyki, prawie żadnych profesjonalnych pianistów. Oglądałem Konkurs Chopinowski, który w 2005 r. wygrał Rafał Blechacz, który stał się moim idolem a występ w Konkursie stał się moim największym marzeniem” – powiedział.

„Najtrudniejsze dla mnie były etapy pierwszy, drugi i trzeci. W finale nie byłem już tak zdenerwowany, nie wiem dlaczego. W pierwszym etapie byłem tak spięty, że nie pamiętałem nawet jak zagrałem – musiałem sprawdzić i zobaczyć swój występ w internecie” – dodał.

Przesłuchania tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego, jednej z najbardziej prestiżowych rywalizacji muzycznej na świecie, rozpoczęły się 3 października w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Wzięło w nich udział 78 pianistów z 20 krajów, w tym 14 reprezentantów Polski.

W finale konkursu dziesięciu pianistów – w tym reprezentant Polski Szymon Nehring – występowało przy akompaniamencie Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Pianiści wykonywali jeden z koncertów Fryderyka Chopina. Dziewięciu finalistów wybrało Koncert e-moll op. 11, a tylko jeden – Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin – Koncert f-moll, op. 21.

Konkurs Chopinowski odbywa się co pięć lat. Zainaugurowany w 1927 r. z inicjatywy profesora Jerzego Żurawlewa, jest dziś jednym  z najstarszych i najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Jego pierwszym zwycięzcą został rosyjski pianista Lew Oborin. Poprzednią edycję Konkursu Chopinowskiego, odbywającego się w 200. rocznicę urodzin kompozytora, wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa.

Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda.


 

 

Sprawdź co nowego na Konkursie Chopinowskim!

Uczestnicy XVII Konkursu Chopinowskiego

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Paweł Kowalski: Seong-Jin Cho był wrażliwym, myślącym muzykiem. Nie zagrał ani jednej obcej nuty

Konkurs Chopinowski 1975: przeżyjmy to jeszcze raz

Podsumowano dotychczasowe trzy etapy XVII Konkursu Chopinowskiego

Szymon Nehring zagra w finale Konkursu Chopinowskiego

Znamy nazwiska uczestników zakwalifikowanych do finału Konkursu Chopinowskiego

Deszcz nagród dla zwycięzców i uczestników Konkursu Chopinowskiego

Uroczyste przekazanie pianina marki Pleyel (1847) na własność Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Trzech Polaków w trzeciej turze przesłuchań Konkursu Chopinowskiego

Zimerman doktorem honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Ośmiu polskich pianistów w II etapie przesłuchań Konkursu Chopinowskiego

Recital Włodka Pawlika otworzył Chopin Music Spot na Lotnisku Chopina

W Filharmonii Narodowej w Warszawie zainaugurowano Konkurs Chopinowski 

Polscy pianiści jako pierwsi w przesłuchaniach Konkursu Chopinowskiego

Rozpoczyna się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 

Konkurs Chopinowski - pianiści wybierają fortepiany 

Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski dotrze tam, gdzie jest internet 

Polacy zakwalifikowani do Konkursu Chopinowskiego

Komitet Honorowy Konkursu Chopinowskiego

Uczestnicy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Jury Konkursu Chopinowskiego

XVII Konkurs Chopinowski rozpocznie się 1 października

 

Konkurs Chopinowski na YouTube
XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 1-23 października 2015 r. w Warszawie. Pierwszy raz w historii konkursu, jego przebieg i koncerty finałowe będzie można oglądać na żywo na kanale YouTube.

Do udziału w 17. edycji konkursu zakwalifikowało się 84 pianistów z 20 krajów. Ich zmagania podczas kwietniowych eliminacji mogli śledzić internauci na całym świecie dzięki transmisjom na YouTube - ponad 80 godzin przesłuchań obejrzało 100 tysięcy użytkowników, którzy wygenerowali niemal milion wyświetleń.

Już od 1 października br. relacja na żywo z samego konkursu będzie dostępna na kanale Chopin Institute na YouTube. Internauci będą mogli również obejrzeć dodatkowe materiały wideo, między innymi wywiady z jurorami, sylwetki uczestników, a także nagrania archiwalne.

Organizatorzy zaplanowali aż 120 godzin bezpłatnych transmisji z koncertów w jakości full HD Transmisja z koncertów będzie dostępna także na oficjalnej stronie konkursu, za pomocą aplikacji mobilnej na Androida dostępnej w Google Play oraz iOS w App Store.

Partnerem 17.edycji konkursu jest Google. Relacja na żywo z konkursu: youtube.com/chopin2015.

Wywiady z jurorami Konkursu

https://www.youtube.com/channel/UCSTXol20Q01Uj-U5Yp3IqFg

 

Paweł Kowalski: Seong-Jin Cho był wrażliwym, myślącym muzykiem. Nie zagrał ani jednej obcej nuty

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic