ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Koncertowe wykonanie "Strasznego Dworu" Moniuszki w Filharmonii Berlińskiej

Jedno z najsłynniejszych dzieł operowych Stanisława Moniuszki, "Straszny dwór", zabrzmi w poniedziałek w Filharmonii Berlińskiej. Koncertowe wykonanie opery usłyszymy w interpretacji solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu. Za pulpitem dyrygenckim stanie Marco Guidarini.

Koncertowe wykonanie "Strasznego Dworu" Moniuszki w Filharmonii Berlińskiej

"Powrót do Berlina z kolejną koncertową odsłoną opery Moniuszki wpisuje się w strategię promocji za granicą dorobku patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu i ma w sobie niezwykłą symbolikę" - podkreślono w informacji prasowej. Moniuszko przebywał w Berlinie przez trzy lata (1837-40), rozwijając kompozytorski kunszt w słynnej Singakademie. Lata tam spędzone pozwoliły mu nawiązać relacje z zagranicznymi twórcami, dzięki czemu dobrze czuł puls zmian zachodzących w muzycznej Europie.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem ambasadora RP w Berlinie. W rozmowie z PAP ambasador Dariusz Pawłoś podkreślił, że "Straszny dwór" to już trzecie koncertowe wykonanie dzieł Moniuszki w Berlinie. Wcześniej berlińscy melomani mieli okazję wysłuchać "Halki" i Parii".

Teatr Wielki w Poznaniu realizuje koncerty w Filharmonii Berlińskiej przy wsparciu i we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Polskim w Berlinie.Z Berlina Berenika Lemańczyk

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic