ON AIR
od 09:00 zaprasza: Dariusz Stańczuk

Jeszcze w tym roku przetarg na wykonawcę wystawy stałej w Domu Kilara

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg służący wyłonieniu wykonawcy wystawy stałej w Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara". Na jej stworzenie miasto dostało 8-milionowe dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a łączny koszt przedsięwzięcia to 18 mln zł.

Jeszcze w tym roku przetarg na wykonawcę wystawy stałej w Domu Kilara
Wojciech Kilar / PAP Grzegorz Jakubowski

Ośrodek ma łączyć funkcję muzealną z przestrzenią sprzyjającą pracy twórczej, a także stać się miejscem wydarzeń kulturalnych. Jego otwarcie zaplanowano na połowę 2025 roku.

"Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara to hołd dla tego wybitnego kompozytora, który przez lata związany był z Katowicami. Będzie to miejsce, gdzie dowiemy się więcej o Wojciechu Kilarze, ale i będzie służyło mieszkańcom Katowic, poprzez organizację recitali, minifestiwali czy warsztatów. Liczę także, że przyciągnie do miasta zwiedzających z kraju i zza granicy" – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zmarły niespełna 10 lat temu wybitny kompozytor przez kilkadziesiąt lat mieszkał w katowickiej dzielnicy Brynów, w domu przy ulicy Tadeusza Kościuszki 165. Samorząd kupił dawny dom artysty z myślą o stworzeniu w nim - po remoncie i rozbudowie - interaktywnego muzeum "Dom Kilara".

Obecnie posesja przy ul. Kościuszki jest placem budowy. Prace toczą się zarówno w domu kompozytora, jak i powstającym obok niego budynku. Podbito już część fundamentów istniejącego obiektu, zabezpieczono elementy przeznaczone do renowacji, wykonano prace demontażowe i rozbiórkowe, a także rozpoczęto wykonywanie instalacji elektrycznych. W nowym budynku zakończono prace fundamentowe z izolacją termiczną i przeciwwodną, a także roboty konstrukcyjne przy ścianach i stropie piwnic. Trwają roboty murowe i żelbetowe przy kondygnacji parteru.

Na wystawie stałej w Domu Kilara znajdą się oryginalne przedmioty należące do kompozytora, m.in. fortepian, rękopisy i książki. W salonie będą organizowane seanse filmowe, a zwiedzającym zostanie udostępniony gabinet oraz inne pokoje. Dom zostanie rozbudowany, a w nowej przestrzeni umieszczona będzie druga część wystawy. Będzie ona miała charakter edukacyjny, znajdą się na niej m.in. interaktywne elementy. Tematyka ma dotyczyć nie tylko muzyki poważnej, ale również innych gatunków. W placówce znajdzie się także specjalna, wytłumiona akustycznie sala do organizacji recitali, warsztatów muzycznych czy małych festiwali.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Przez wiele lat mieszkał w Katowicach, które nazywał drugą, po Lwowie, "małą ojczyzną". Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej.

Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Do najważniejszych utworów Kilara należą także m.in. "Kościelec 1909" - poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi; "Orawa" na kameralną orkiestrę smyczkową oraz "Missa pro pace" na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.

Na świecie znany jest głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 150 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem i Krzysztofem Kieślowskim. Kompozytor zmarł 29 grudnia 2013 r. w Katowicach, gdzie został pochowany.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic