Informacje

Jan Kanty Pawluśkiewicz wśród laureatów Medalu św. Brata Alberta

Dodano:
Jan Kanty Pawluśkiewicz wśród laureatów Medalu św. Brata Alberta

fot.PAP/Adam Warżawa

Jan Kanty Pawluśkiewicz, małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie, a także Krystyna Mrugalska i ks. Stanisław Łada zostali laureatami tegorocznej, 23. edycji Medalu św. Brata Alberta. Wręczenie wyróżnień odbędzie się 18 marca w Krakowie.

Medale otrzymują osoby, które pomagają niepełnosprawnym. Nazwiska tegorocznych laureatów ogłosił w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Laureaci odbiorą wyróżnienia 18 marca w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie podczas finału 19. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana".

Kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz z Krakowa od początku istnienia Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" bezinteresownie jej pomaga, wspiera radą jej niepełnosprawnych, a uzdolnionych artystycznie podopiecznych, zasiada m.in. w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie (publicysta, poeta) 30 lat temu zaangażowali się w ruchu "Wiara i Światło" (ówczesna nazwa "Muminki"), w którym na rzecz niepełnosprawnych działają do dzisiaj. Diana Bonowicz jest dyrektorem fundacji misyjnej ojców kapucynów, organizującej akcje na rzecz dzieci biednych i niepełnosprawnych w Afryce.

Pedagog i działaczka społeczna Krystyna Mrugalska z Warszawy jest, jak zaznaczył ks. Isakowicz-Zaleski, "legendą w środowisku osób niepełnosprawnych". Dzięki niej w 1991 r. powstało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Ks. prałat Stanisław Łada z Pruszcza Gdańskiego w latach 80., w komunistycznej rzeczywistości, z własnej woli rozpoczął pomoc charytatywną dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Ks. Łada podkreśla, że niepełnosprawny to jest "osoba, która należy spotkać", i że niepełnosprawny potrzebuje nie tylko pomocy materialnej, ale i duchowej.

Wśród dotychczasowych laureatów Medalu św. Brata Alberta są m.in. Agata Kornhauser-Duda, ks. kardynał Franciszek Macharski, prof. Andrzej Zoll i Otylia Jędrzejczak.

Poniedziałkowa konferencja prasowa była poświęcona także Festiwalowi Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana".

Przegląd organizują Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta. Ogólnopolski konkurs artystyczny jest podzielony na kilka etapów, biorą w nim udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną – zarówno soliści, jak i zespoły teatralne.

Obecna edycja "Albertiany" rozpoczęła się w listopadzie 2018 r. W konkursie bierze udział około 1 tys. osób. Jego laureaci, jak co roku, otrzymają nie tylko nagrody rzeczowe, ale też "Maski" przyznawane przez pięć najbardziej uznanych krakowskich teatrów.

"Chciałam, żeby ten festiwal był w pełni profesjonalny. Tak go sobie wymyśliłam i zorganizowałam, korzystając z pomocy wielu wspaniałych ludzi. Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby niepełnosprawnych wciągnąć do naszego świata, a nie, jak to zazwyczaj bywa, urządzać dla nich imprezę gdzieś na uboczu i przy pustej niemal widowni. Pamiętam, jak zaproszono mnie kiedyś na jeden z takich festiwali. Miałam tam czytać wiersze. Na wielkim stadionie była tylko garstka ludzi, wkoło puste miejsca. Kiedy wchodziłam na scenę, minęłam się z terapeutką, która płakała" – powiedziała pomysłodawczyni festiwalu Anna Dymna.

W informacji prasowej organizatorzy napisali, że "Albertiana" to nie tylko prezentacja i promocja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych intelektualnie z całej Polski. To przede wszystkim udowadnianie, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości, a także refleksji. I że na podstawowym, najbardziej ludzkim poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami.

 • 08:39 Jan A.P. Kaczmarek Forgotten Overture
 • 08:43 Michał Lorenc Droga / Wieczór
 • 08:48 Ludwig van Beethoven Menuet G-dur
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic