Informacje

Jamie Cullum komponował dla Clinta Eastwooda, teraz wydaje album

Dodano:
Jamie Cullum komponował dla Clinta Eastwooda, teraz wydaje album

fot.PAP/EPA

Brytyjski piosenkarz, kompozytor i pianista popowy i jazzowy Jamie Cullum, który skomponował przebój do filmu Clinta Eastwooda "Gran Torino" zapowiedział nową płytę. Album zatytułowany "Taller" ukaże się 7 czerwca.

"Taller" to ósma płyta w karierze Culluma, wydana pięć lat po premierze "Interlude". Do pracy nad albumem artysta zaprosił wieloletniego współpracownika, Troya Millera (Emeli Sande, Mark Ronson, Laura Mvula).

Na płycie znajdzie się 10 nowych utworów. Singlem promującym wydawnictwo jest utwór "Drink".

"'Drink' opowiada o radzeniu sobie z problemami, ale też o sposobach, by obrócić niesprzyjające okoliczności na swoją korzyść. Nagle okazuje się, że wiele rzeczy ma o wiele bardziej bogate odcienie niż biel i czerń - prawda ma odcień szarości" - opowiada o piosence Jamie Cullum.

Ważnym utworem jest również kawałek tytułowy. "Mój wzrost oraz fakt, że jestem niższy od swojej żony, jest od bardzo dawna obiektem żartów" - przyznaje Cullum. "Chciałem, więc pokazać, że sam się z tego śmieję, ale jednocześnie, że coś, na punkcie, czego mógłbym być przewrażliwiony, potrafię przekuć w swoją super moc" - dodaje.

"W piosence 'Endings Are Beginnings' jest taki fragment: 'Piszę, by dowiedzieć się, o czym myślę' i to jest według mnie najlepsze podsumowanie" - mówi Cullum.

W wielu utworach na płycie, jak chociażby w "Usher", "Drink" czy "Mankind", usłyszymy wpływy popu, funku i gospel.

"Mój nowy album jest jak notatki do życia. Nie wydaje mi się, abym kiedykolwiek wcześniej tworzył muzykę w ten sposób. Mam nadzieję, że pośród wielu momentów melancholii, słuchaczom uda się również wyłapać chwile radości zamknięte w krążku" - podsumowuje swoją ocenę płyty Cullum.

Jamie Cullum sprzedał na całym świecie 10 milionów albumów. Na scenie występuje od 20 lat. W swojej karierze grywał u boku takich gwiazd, jak Herbie Hancock, Pharrell Williams, Kendrick Lamar czy Lang Lang.

Jego debiut w dużej wytwórni, "Twentysomething", jak również kolejny album, "Catching Tales", otrzymały nominacje do BRIT, Grammy i wielu innych prestiżowych wyróżnień.

Według danych BBC, jest najpopularniejszym brytyjskim muzykiem jazzowym w historii, zarówno pod względem łącznej liczby sprzedanych płyt jak i nakładu jednego albumu. Krążek "Twentysomething" rozszedł się w ilości ponad 2,5 mln egzemplarzy.

Cullum napisał muzykę do filmu Clinta Eastwooda "Gran Torino". Tekst do tytułowej piosenki napisał... sam Eastwood.

Za muzykę do tego filmu Cullum otrzymał nominację do Złotego Globu. Obraz w Polsce można było oglądać w marcu 2007 roku.

W życiu prywatnym muzyk od stycznia 2010 jest mężem Sophie Dahl, byłej modelki, a obecnie pisarki, wnuczki pisarza Roalda Dahla i aktorki Patricii Neal. Para ma dwie córki, Lyrę i Margot. (PAP Life)

 • 03:30 Lang Lang, Wolfgang Amadeusz Mozart Piano Concerto No.24 in C minor (2)
 • 03:38 Lele Marchitelli Color My World
 • 03:41 Hans Zimmer One Simple Idea
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic