ON AIR
od 10:00 Nakręcone do lat 18 zaprasza: Dariusz Stańczuk

Gwiazdy Soundedit w Łodzi

Mick Harvey oraz Stanisław Soyka to gwiazdy festiwalu Soundedit w Łodzi. To jedyna na świecie w pełni autorska impreza dedykowana producentom muzycznym. Początek - 24 października.

Gwiazdy Soundedit w Łodzi
fot.PAP/Jacek Bednarczyk

Mick Harvey to muzyk przez lata związany z zespołem Nicka Cave'a The Bad Seeds, a ostatnio udzielający się w zespole PJ Harvey. Harvey zaprezentuje w Łodzi nietypowy repertuar. Potrzeba było wielu lat, by artysta powrócił do projektu przekładu utworów Serge'a Gainsbourga na język angielski. Po ukazaniu się albumu "Delirium Tremens" nadszedł czas na finał serii - "Intoxicated Women". "Harvey zagra koncert złożony głównie z czterech albumów, które dedykował swojemu mistrzowi" - zapowiedział w jednym z wywiadów dyrektor Soundedit Maciej Werk.

Pierwszego dnia festiwalu w klubie Wytwórnia w Łodzi zagrają legendy muzyki elektronicznej Nitzer Ebb i DAF.

Tradycyjnie na imprezie pojawią się też polscy artyści. Wyjątkowy zestaw utworów na festiwalowy koncert przygotuje Stanisław Soyka. "Uprosiłem Staszka, by wykonał utwór Depeche Mode Somebody" - poinformował Werk. Dodatkowo Soyka planuje zaprosić do udziału w swoim koncercie znakomitych przyjaciół.

Soyka to wokalista, instrumentalista, kompozytor. Już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości oraz jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu. Nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad trzydzieści albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.

Jeden z wieczorów imprezy otworzy wokalistka, basistka, autorka tekstów i kompozytorka - Misia Furtak. Laureatka Paszportu Polityki, Fryderyka i nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego, dawniej frontmanka zespołu Tres.B i solowego projektu Misia Ff. Niedawno ukazała się jej nowa płyta "Co przyjdzie?".

Podczas imprezy odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagrody "Człowieka ze Złotym Uchem". Otrzymało ją już trzydziestu ośmiu krajowych i zagranicznych wybitnych producentów muzycznych.

Dotychczas Soundedit odwiedzili legendarni producenci muzyczni, wśród których znaleźli się m.in: Brian Eno, Bill Laswell, współpracownik Paula McCartneya i basista zespołu Killing Joke - Youth, współtwórca Velvet Underground - John Cale, producent U2, Nine Inch Nails - Flood i Tim Simenon - producent albumu "Ultra" grupy Depeche Mode. W roku 2014 na Soundedit pojawił się założyciel Kraftwerk, a obecnie wykładowca uniwersytecki - Karl Bartos. W 2015 prawdziwe tłumy fanów przyciągnęli sir Bob Geldof oraz basista Deep Purple - Roger Glover.

Po raz pierwszy w Polsce, właśnie na Soundedit, swoje koncerty klubowe zagrali: zespół OMD, Public Image Limited, Gavin Friday, Divine Comedy, Daniel Lanois czy Marc Almond. (PAP Life)