ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Grzegorz Turnau zaśpiewa żydowskie pieśni na Festiwalu "Warszawa Singera"

Grzegorz Turnau wystąpi podczas Festiwalu "Warszawa Singera" ze swoimi interpretacjami piosenek poety i pieśniarza żydowskiego Mordechaja Gebirtiga. Recital odbędzie się we wtorek na dużej scenie Teatru Żydowskiego. Festiwal potrwa do 30 sierpnia.

fot.TVP/PAP Jan Bogacz

Recital Grzegorza Turnaua to występ, który został przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Muzyk przedstawi interpretacje utworów Mordechaja Gebirtiga, poety i pieśniarza żydowskiego, który przez filmowca i pisarza Natana Grossa nazwany został „żydowskim bardem”. Autor ponad 100 pieśni i wierszy żył i tworzył w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku, w 1942 roku wraz z rodziną został zamordowany przez Niemców.

Jego najbardziej znany utwór "Blayb gezunt mir, Kroke!" („Bądź mi zdrów, Krakowie”), to pożegnanie z miastem, które napisał przed wywózką do getta. W drugiej połowie XX wieku Gebirtig był wielokrotnie interpretowany, m.in. przez norweską piosenkarkę i aktorkę żydowskiego pochodzenia Bente Kahan czy barda Przemysława Gintrowskiego.

Grzegorz Turnau zwrócił uwagę na twórczość poety dzięki zaprzyjaźnionemu dziennikarzowi, tłumaczowi i pisarzowi Rudiemu Assuntino.

„Kilka lat temu dostałem od niego książkę z tłumaczeniami pieśniami Gebirtiga na włoski, później została wydana piękna książka z nutami i tłumaczeniami Jacka Cygana pod tytułem Blayb gezunt mir, Kroke. Kiedy zadzwoniła do mnie pani Gołda Tencer z pytaniem, czy zechciałbym wystąpić na festiwalu, od razu o nim pomyślałem” – powiedział PAP Turnau w poniedziałek.

„W twórczości Gebirtiga jest dużo autentycznej świadomości przemijania i nieudawanego smutku, który jest zawsze piękniejszy niż najbardziej śnieżnobiały uśmiech” – ocenił Turnau. „Smutek i melancholia mnie w tym najbardziej pociąga. W interpretacjach chciałem jakoś połączyć Kraków i Warszawę. To są dwa moje miasta rodzinne, moja mama pochodziła z Warszawy, rodzina ojca z Galicji” – dodał.

Grzegorz Turnau jest kompozytorem, wokalistą i autorem tekstów. W 1984 roku wygrał XX Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, przez wiele lat współpracował z Piwnicą pod Baranami. Nagrał 15 albumów solowych, m.in. „Naprawdę nie dzieje się nic” oraz „Historię pewnej podróży”. W listopadzie zeszłego roku ukazała się jego ostatnia płyta – „7 widoków w drodze do Krakowa”, która była inspirowana XIX-wiecznymi malowidłami znalezionymi na ścianie jednej z krakowskich kamienic.

Festiwal Warszawa Singera rozpoczął się 22 sierpnia. W sobotę z interpretacjami piosenek żydowskich oraz utworami ze swojej ostatniej płyty wystąpił kompozytor i wokalista Marek Dyjak. Po koncercie na placu Defilad odbyła się Hawdala, czyli uroczyste zakończenie szabatu. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz aktorka i działaczka żydowską Etel Szyc poprowadzili ceremonię, a kantorzy Alberto Mizrahi, Ushi Blumenberg, David Weinbach, którym akompaniował im pianista Menachem Bristowski wykonali tradycyjne pieśni szabatowe. 23 sierpnia oficjalnie zainaugurowano festiwal koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. Podczas koncertu została wręczona nagroda Fundacji Shalom „Strażnikom pamięci-tym, którzy ją ocalili”. W tym roku otrzymali ją m.in. rabin Michael Schudrich oraz ksiądz prałat Marian Bronikowski.

W następnych dniach odbędą się m.in. koncerty: "Swinging Jewish Warsaw", podczas którego wystąpią Kayah, Katarzyna Nosowska, Gołda Tencer i Jan Smoczyński; twórcy muzyki gospel Joshuy Nelsona oraz Sienna Gospel Choiroraz w ramach Singer Jazz Festival - polskiego tria Jachna/Tarwid/Karch, do których dołączy izraelski saksofonista Albert Beger czy niemieckiego zespołu Sadawi z projektem "Behind All Words - The Poetry of Rose Auslander.

Szczegóły programu oraz biletów są dostępne na stronie internetowej http://www.festiwalsingera.pl/

PAP jest patronem medialnym festiwalu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic