Fryderyki - historia
Pierwsza uroczystość wręczenia Fryderyków odbyła się 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Galę poprowadzili: Kora oraz Marek Niedźwiedzki. Nagrody rozdawane były za wydawnictwa, które ukazały się w 1994 roku. Przed ceremonią pojawiło się wiele komentarzy dotyczących ceremonii - środowisko muzyki poważnej szczególnie zwracało uwagę na nazwę "Fryderyki" oraz na wizerunek statuetki. Ostatecznie postanowiono zmienić statuetkę. Dzisiejsza rzeźba autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich jest trzecią statuetką, która nieprzerwanie jest przyznawana od 1997 roku.
Od pierwszej edycji aż do 2001 roku Fryderyki rozdawane były w Sali Kongresowej w Warszawie i były transmitowane przez 1 i 2 Program TVP. Fryderyki 2002 przeniosły się do klubu Traffic w Warszawie. Od 2006 roku dzięki współpracy z Agencją STX-Jamboree, nagrody kategoriach muzyka poważna i jazzowa przyznawane są podczas oddzielnej gali.
Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej członkowie Akademii Fonograficznej oddają głosy na wybrane przez siebie propozycje z listy wydawnictw z danego roku. Następnie w każdej z kategorii wyłanianych jest 5 nominacji. W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głosy - tym razem tylko jeden w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne.
Fryderyki 2019
W 2019 roku po raz pierwszy gala Fryderyków odbędzie się w Katowicach. 9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, natomiast 12 marca w Sali koncertowej NOSPR będzie miała miejsce Gala Muzyki Poważnej. Atrakcje poboczne to: festiwal muzyczny, liczne konferencje oraz panele tematyczne oraz po raz pierwszy odbędzie się finał plebiscytu "Nagroda Publiczności".
Akademia wprowadziła także zmiany w samym konkursie. Albumy muzyki rozrywkowej nominowane zostały w 14. kategoriach gatunkowych. Wiele niszowych segmentów rynku muzycznego i stylów muzycznych, takich jak piosenka poetycka czy muzyka dziecięca, zyskało w tym roku możliwość walki o statuetkę w obrębie swojej kategorii.
Pojawia się również zupełnie nowa kategoria: "nowe wykonanie". Obejmuje ona m.in. utwory nagrane wcześniej przez innych wykonawców, tzw. covery, a także nagrania koncertowe. Zgłoszono do niej 80 albumów i utworów.
Powraca także, po kilku latach nieobecności, kategoria "najlepsza oprawa graficzna", w której nagradzane będą najlepsze okładki płytowe i graficy, którzy je zaprojektowali. Akademia postanowiła wyróżniać także "najlepsze płyty zagraniczne".
Nominowani w 2019 roku:
http://zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php