ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Urszula Urzędowska

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata - w kwietniu w Warszawie

Koncerty, potańcówki z udziałem kapel wiejskich i gości zagranicznych, warsztaty oraz targowisko instrumentów znalazły się w programie Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2019 Rytmy i Smaki. Impreza odbywać się będzie w Warszawie w dniach 22-27 kwietnia.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata - w kwietniu w Warszawie

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w stołecznym Centrum Praskim Koneser, dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata Janusz Prusinowski przypomniał, że idea stworzenia tego wydarzenia narodziła się w 2009 r. "Znaleźliśmy się jako Polska, jako kraj w sytuacji takiej, że ogromna część i młodych ludzi i pokolenia wychowanego w latach 70., 80. i 90. nigdy nie miała okazji usłyszeć, jak się gra na wsi, jak się śpiewa na wsi. Nie przychodziły też często ludziom do głowy najprostsze pytania – żeby zapytać babcię, dziadka, wujka, ciocię, jak wyglądało wasze wesele, a co się śpiewało przy tej okazji (...). Uświadomiliśmy sobie, że jeśli nie stworzymy jakiegoś systemu, w którym ta historia i melodie będą miały swoje godne miejsce, nikt tego nie zrobi" - podkreślił.

Dodał, że pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2010 r., który został ogłoszony Rokiem Chopinowskim. "Nasz komunikat wtedy był taki – szanowni państwo, Chopin nie urodził się na księżycu, urodził się w Żelazowej Woli, jego mama była z Kujaw. Muzykowano wtedy w ten sposób. On w swoich listach opisuje, jak fantastyczne było dla niego słuchanie wiejskich skrzypków chociażby czy muzyki. Wokół tego zbudowaliśmy opowieść (...). Po raz pierwszy publiczność usłyszała, jak ta muzyka wiejska jest równorzędna, równie istotna i wspaniała i że nie jest już czymś, czego się wstydzimy, tylko czymś, co może być częścią naszego współczesnego języka" - powiedział Prusinowski.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się 22 kwietnia wielkanocną otwartą imprezą przy muzyce tradycyjnej, która odbędzie się przed kościołem Pokamedulskim przy ul. Dewajtis. Następnie w podziemiach kościoła odbędzie się koncert Męskiej Kompanii Śpiewacza z Warmii i Podlasia.

23 kwietnia zaplanowano koncert finałowy konkursu dla młodych wykonawców "Stara Tradycja", a kolejnego dnia - ucztę "W tę zieleń! w tę zieleń!", podczas której będzie można spróbować regionalnych potraw przygotowanych przez kuratorkę Monikę Kucię, gospodynie oraz producentów żywności tradycyjnej. Prezentacje kulinarne dopełni regionalna muzyka i tańce.

W programie imprezy znalazły się także koncerty z animacją dla rodzin z dziećmi "Małe Mazurki", koncert "Pomerania. Spotkanie Zachodu ze Wschodem" w wykonaniu m.in. Regionalnego Zespołu Śpiewaczy Kresowianka, Zespołu Graj i Zespołu śpiewaczego "Bujne ziele", a także spotkanie "Pamięć wędruje z ludźmi: przemiany tradycji muzycznych", które poprowadzi Ewa Grochowska.

27 kwietnia w Fortecy Kręglickich festiwal zwieńczą Noc Tańca oraz Targowisko Instrumentów. To wystawa instrumentów akustycznych z udziałem wystawców z Polski i zagranicy, którzy zaprezentują historyczne, lutnicze, rekonstruowane i autorskie instrumenty.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wszystkie Mazurki Świata. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Przedsięwzięcie, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansuje m.st. Warszawa i Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji o festiwalu można uzyskać pod adresem: http://www.festivalmazurki.pl/.

autorka: Daria Porycka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic