Informacje

Elton John i musicale

Dodano:
Elton John i musicale

fot.PAP/EPA

Brytyjczyk Elton John jest żywą legendą muzyki popularnej. Kiedy siada do fortepianu, słuchacze mają wrażenie, że może wydarzyć się wszystko. Ale czy pamiętamy, że gwiazdor ma na koncie także musicale?. "Król lew" - to jego dzieło.

"Na przygodę z musicalem artysta czekał dość długo, bo aż do 19997 roku, trudno jednak wyobrazić sobie lepszy początek. Disney Thaetrical przeniósł na Broadway adaptację wielkiego hitu filmowego, jakim była animowana opowieść Król Lew z piosenkami Eltona Johna" - pisze w swej książce, "Ale musicale!" Daniel Wyszogrodzki.

Elton John stworzył piosenki do "Króla lwa" wspólnie z doświadczonym autorem teatralnym Timem Rice'em. Dziś można już odnotować, że "Król lew" zajmuje trzecie miejsce na liście najdłużej granych tytułów w historii Broadwayu. Wszędzie tam, gdzie był wystawiany, odnosił niebywałe sukcesy.

Ceremonia rozdania Oscarów z 1995 roku była prawdziwym festiwalem Eltona Johna i jego piosenek z filmu i musicalu "Król lew". Nominowano aż trzy z nich:"Hakuna matata", "Circle of Life" i "Can You Feel the Love Tonight". Oscarem nagrodzono tę ostatnią, zresztą ta piosenka wcześniej otrzymała również Złoty Glob.

Elton John i Tim Rice stworzyli również musical "Aida" w 2001 roku, osnuty na libretcie opery Verdiego. Trzecim dziełem musicalowym z muzyką Eltona Johna był "Billy Elliot. The musical". Przedstawienie powstało na podstawie filmu "Billy Elliot - tu autorem słów był Lee Hall, scenarzysta filmu.

Warto tu dodać, że musical "Aida" również był nagrodzony, bo otrzymał nagrodę Tony za najlepsze piosenki.

Wydaje się, ze Elton John nie powinien porzucać musicali. Może już niedługo widzowie doczekają się kolejnej realizacji. Najnowszym projektem sir Eltona Johna jest musical według powieści Lauren Weisberger "Diabeł ubiera się u Prady" i popularnego filmu w reżyserii Davida Frankla z 2006 roku. Premiera na Broadwayu ma się odbyć prawdopodobnie w 2019 roku. (PAP Life)

 • 01:20 John Powell Flying with Mother
 • 01:23 Skubas Nie mam dla Ciebie miłości
 • 01:27 Luis Bacalov The Grand Duel
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic