Informacje

Dwór i ogród Pendereckich w Lusławicach trafią pod opiekę państwa

Dodano:
Dwór i ogród Pendereckich w Lusławicach trafią pod opiekę państwa

fot.PAP/Maciej Kulczyński

XVIII-wieczny dwór i ogród Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (Małopolskie) trafią w przyszłości pod opiekę państwa polskiego. List intencyjny w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Europejskim Centrum Muzyki imienia kompozytora.

Sygnatariuszami dokumentu są: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adam Balas.

Wolę przekazania dworu i arboretum (ogród z drzewami i krzewami) Skarbowi Państwa wyrazili Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

Podpisany list rozpoczyna proces zmierzający do tego, aby państwo polskie pozyskało (nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach, strony będą nad tym pracować - PAP) dwór, park i arboretum Pendereckich w Lusławicach – teren, o którym mowa zajmuje ponad 30 ha. Dwór pochodzi z XVIII w., a przynależny do niego lamus z XVI w. W ogrodzie i parku rośnie 1,8 tys. gatunków drzew i krzewów, którymi opiekują się Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

Posiadłość w Lusławicach Pendereccy zakupili od prywatnych właścicieli w 1974 r. Obok dworu i ogrodu od 2013 r. działa Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego – na liczącym ok. 5 ha terenie przekazanym przez Pendereckich Skarbowi Państwa.

Europejskie Centrum Muzyki to instytucja kultury prowadzona przez resort kultury, samorząd województwa małopolskiego oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki.

Autor: Beata Kołodziej

 • 07:57 Mas Que Nada
 • 08:07 The Handsome Family Far From Any Road (Main Title Theme from "True Detective")
 • 08:10 Trevor Morris Main Titles/The Final Chapter/The Legacy Of Achievement
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic