Informacje

Diana Krall i plejada gwiazd na jedynym koncercie w Polsce

Dodano:
Diana Krall i plejada gwiazd na jedynym koncercie w Polsce

fot.PAP/EPA

Gratka dla prawdziwych melomanów: Diana Krall, jedna z najbardziej popularnych jazzowych wokalistek świata, już 28 czerwca wystąpi w Tauron Arena Kraków. Wśród towarzyszących jej muzyków są zdobywcy Grammy i światowej sławy gitarzysta Marc Ribot.

Diana Krall w 2018 roku zaprezentowała światu album nagrany we współpracy z wielką legendą piosenki, Tonym Bennettem, zatytułowany "Love Is Here To Stay". Na płycie duet zaśpiewał piosenki George'a i Iry Gershwinów. W Polsce album znalazł się na 13. miejscu najpopularniejszych płyt według zestawienia OLiS.

Krall urodziła się i dorastała w Kanadzie, a jej rodzinnym miastem jest Nanaimo, które znajduje się niedaleko Vancouver. Rodzice nie wykonywali muzycznych zawodów, ale muzyka była im bliska. Ojciec grywał zresztą na fortepianie. Krall na lekcje gry na pianinie trafiła w wieku 4 lat. Miłością do muzyki z lat 20. i 30. zaraził ją ojciec. Dzięki niemu pokochała takich artystów jak Fats Waller czy Earl Hines. W wieku 15 lat Diana po szkole często grywała w lokalnych restauracjach i barach, między innymi właśnie kompozycje Wallera. Wkrótce otrzymała stypendium na prestiżowej uczelni muzycznej Berklee College of Music w Bostonie.

Na wschodzie Stanów Zjednoczonych Krall spędziła dwa lata, a potem przeprowadziła się do Los Angeles. Właśnie w Mieście Aniołów poznała wybitnych jazzmanów Johna Claytona, Jimmy'ego Rowlesa i Raya Browna, który był jej mentorem (a potem zagrał na jej drugim albumie "Only Trust Your Heart").

Ważnym krokiem w karierze Krall okazał się wspomniany album "Only Trust Your Heart", ponieważ zapoczątkował jej znajomość z legendarnym producentem Tommym LiPumą, który w portfolio miał takie sławy jak Barbra Streisand czy George Benson.

Laureat pięciu nagród Grammy produkował większość albumów Krall, w tym "All for You: A Dedication to the Nat King Cole Trio" (1995), "Love Scenes" (1997), "When I Look In Your Eyes" (1998), "The Look of Love" (2001) czy "Live in Paris" (2003).

Najgłośniej zrobiło się o artystce po albumie "When I Look in Your Eyes" z 1999 roku, który aż 52 tygodnie spędził na szczycie jazzowego notowania Billboardu i przyniósł Dianie dwie nagrody Grammy, w kategoriach Best Jazz Vocal Performance i Best Engineered Album, Non-Classical oraz był nominowany do tej nagrody w kategorii "Płyta roku".

Na koncercie Krall w Krakowie na kontrabasie zagra siedmiokrotny zdobywca Grammy Robert Hurst. Za perkusją zasiądzie znany ze współpracy z Oscarem Petersonem czy Paulem McCartneyem i wieloma innymi muzykami - Karriem Riggins. Na gitarze zagra Marc Ribot, muzyk uważany za jednego z najważniejszych amerykańskich gitarzystów, który szerszej publiczności może być znany ze współpracy z Tomem Waitsem oraz Robertem Plantem, Eltonem Johnem czy Norah Jones.

Gościem specjalnym koncertu będzie zdobywca Grammy, mający na koncie współpracę z Lonnie Smithem i Johnem Scofieldem - Joe Lovano. (PAP Life)

 • Notowanie: 293, Sunday, 20 October 2019
 • 1
  Henry Mancini / Audrey Hepburn
  Śniadanie u Tiffaniego
  Moon River
 • 2
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 3
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic