Informacje

Czternastopłytowy box chopinowski Tatiany Shebanovej

Dodano:
Czternastopłytowy box chopinowski Tatiany Shebanovej

fot.NIFC - Tatiana Shebanova

Nowe wydawnictwo płytowe Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zawiera prawie wszystkie utwory Chopina w poruszających nagraniach Tatiany Shebanovej.

Tatiana Shebanova należała do najwybitniejszych pianistek swojego pokolenia. Była laureatką X Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku i niezmiennie zachwycała publiczność swymi interpretacjami dzieł Fryderyka Chopina. Obdarzona niezwykłą wrażliwością i wyjątkową muzykalnością, rozkochana była w pięknie brzmiącym instrumencie z epoki Chopina, Erardzie z 1849 roku. Właśnie na tym fortepianie nagrała dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina prawie wszystkie utwory genialnego kompozytora.

Mieszkająca na stałe w Polsce Tatiana Shebanova zmarła 1 marca 2011 roku. W 10. rocznicę jej śmierci Instytut Chopina publikuje jej nagrania w 14-płytowym albumie.

„Prezentowana edycja ma szczególne znaczenie z kilku przyczyn - pisze Grzegorz Michalski. - Po raz pierwszy dzieła Chopina zostały nagrane na dawnym instrumencie przez jedną artystkę ale, co ważniejsze, w dorobku fonograficznym Tatiany Shebanovej jest to punkt kulminacyjny i zarazem ostatni; to do niego zdają się prowadzić kariera i styl wykonawczy tej wybitnej pianistki. Wszystkie zalety Shebanovej - jej naturalna wrażliwość na barwę dźwięku, wyjątkowa zdolność selektywnego i czytelnego kształtowania faktury dzieła, pietyzm wobec tekstu kompozytorskiego - po spotkaniu ze starym fortepianem zyskały nową dynamikę. Stało się to stosunkowo późno, kiedy artystka miała już od dawna ugruntowaną pozycją na najpoważniejszych estradach świata, dysponowała bardzo rozległym repertuarem - właściwie zaś stało się za późno: los chciał, że objawione zamiłowanie mogła rozwijać ledwie kilka lat. Świadomość nieuchronnego biegu spraw kazała jej mobilizować siły i czas na zrealizowanie wymarzonego przedsięwzięcia - nagrania kompletu dzieł Chopina na Jego instrumencie”.

Źródło informacji: NIFC

 • 12:24 Matthias Georg Monn Koncert wiolonczelowy g-moll (3)
 • 12:29 Jezioro łabędzie (Taniec łabędzi)
 • 12:33 Hans Zimmer Stopwatch
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 354, Sunday, 18 April 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic