ON AIR
od 21:00 Operowa Niedziela zaprasza: Jowita Dziedzic-Golec

Capella Cracoviensis i Piotr Pławner

Kolejny koncert Capelli Cracoviensis już 8 lutego.

8 lutego, g. 19.30
Sala Filharmonii Krakowskiej, ul. Zwierzyniecka 1

Koncert Capelli Cracoviensis pod pod dyrekcją Tadeusza Strugały oraz z udziałem solisty, Piotra Pławnera (skrzypce).

W programie:
W.A. Mozart – Symfonia A-dur, KV 201 oraz Koncert skrzypcowy D-dur, KV 218
F. Mendelssohn-Bartholdy – Symfonia „Włoska” A-dur

Piotr Pławner (ur. 1974 w Łodzi). Na estradzie debiutował w wieku dziewięciu lat. Jego skrzypcowe umiejętności doskonalili Iwona Wojciechowska i Zenon Płoszaj w Polsce oraz Igor Ozim w Szwajcarii, pod którego kierunkiem ukończył studia mistrzowskie oraz otrzymał prestiżową nagrodę Tschumi Preis. Piotr Pławner był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte Carlo.

Wielokrotnie zdobywał najwyższe laury na największych konkursach międzynarodowych: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie in. H. Wieniawskiego w Poznaniu, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, gdzie był trzecim skrzypkiem w pięćdziesięcioletniej historii tego konkursu, któremu została przyznana główna nagroda.

Piotr Pławner występuje z najwybitniejszymi dyrygentami i orkiestrami. Koncertował w takich salach jak: Tivoli Hall w Kopenhadze, Concertgebouw w Amsterdamie, Schauspielhaus w Berlinie, Chatelet w Paryżu czy Herkules Saal w Monachium. Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz zarejestrował wiele płyt kompaktowych. Płyta z utworami Karola Szymanowskiegow jego wykonaniu została uznana przez miesięcznik "Studio" za Płytę Roku 1998. Występował dla wielu prominentnych polityków, jak Helmut Kohl, Rita Süssmuth, Ruth Dreifuss, książę Monaco Rainer III. Jego partnerami estradowymi są: Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Ewa Pobłocka. [Polskie Centrum Informacji Muzycznej]

Capella Cracoviensis jest instytucją muzyczną Miasta Krakowa, działającą pod protektoratem Prezydenta Miasta, finansowaną przez Urząd Miasta Krakowa. Założona została w 1970 r. przez Stanisława Gałońskiego, który jest jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym.

Powołaniu do życia Capelli Cracoviensis przyświecała idea stworzenia zespołu muzyków kameralistów, instrumentalistów i śpiewaków, będących również solistami. Nawiązuje ona do tradycji dawnych kolegiów muzycznych, które są obecnie rzadkością.

Skład Capelli Cracoviensis stanowią:
Orkiestra kameralna (40 muzyków)
Zespół madrygalistów (20 śpiewaków)
Zespół rorantystów (9 śpiewaków)
Całość tworzy zespół oratoryjno-kantatowy

Repertuar zespołu rozciąga się od muzyki średniowiecznej do współczesnej. Zawiera arcydzieła światowej muzyki. Poczesne miejsce zajmuje w nim muzyka polska, a zwłaszcza krakowska. Ważną pozycję w repertuarze Capelli stanowią utwory oratoryjno-kantatowe.

Capella Cracoviensis należy do czołowych polskich zespołów i posiada międzynarodową renomę. W 1992 r. Capella Cracoviensis otrzymała dwie prestiżowe nagrody za nagranie utworów Dariusa Milhauda (6 Symfonii kameralnych i Trois Opéras Minutes) - Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de l'Academie Charles Cros. Z okazji przyznania Krakowowi w roku 2000 tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, powierzono Capelli Cracoviensis nagranie płyt z dawną i współczesną muzyką kompozytorów krakowskich.

Capella Cracoviensis koncertowała w większości krajów Europy (łącznie z Watykanem, gdzie dała specjalny koncert dla Papieża Jana Pawła II) oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei Płd. i na Tajwanie.

Capella Cracoviensis gości na swojej estradzie wybitnych muzyków z całego świata. Z niektórymi ściśle współpracuje. Od 1976 roku Capella organizuje doroczny Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”.

Szczegóły na stronie: www.capellacracoviensis.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic