„Baczyński 100”

Projekt poetycko – muzyczny „Baczyński 100” powstał w związku z przypadającą w 2021 roku 100. rocznicą urodzin genialnego poety pokolenia Kolumbów, żołnierza Armii Krajowej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Skomponowania muzyki do wybranych wierszy podjął się laureat Grammy Włodek Pawlik.

„Baczyński 100”

Powstały nowe utwory wokalne, które zadziwiają współczesnymi brzmieniami, nawiązującymi do idiomu współczesnego jazzu i  alternatywnego popu, w znakomitej interpretacji Natalii Wilk i Marka Bałaty, przybliżając w ten sposób uniwersalny i ponadczasowy fenomen poezji Baczyńskiego. Wyjątkową wartość artystyczną mają recytacje wybitnych polskich aktorów, w które wplatają się intrygujące dźwięki fortepianowych improwizacji kompozytora, tworząc wyrafinowaną, delikatną, wręcz impresjonistyczną aurę  muzycznych ilustracji.

Premierowy koncert tego projektu  odbył się 1 sierpnia 2021 roku w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Amfiteatrze na Woli w Warszawie.

Ten album to wyraz hołdu jaki składają K.K. Baczyńskiemu artyści biorący udział w nagraniu.
Krzysztof Kamil Baczyński – poezje
Włodek Pawlik – muzyka

Wokaliści: Natalia Wilk / Marek Bałata
Recytacje: Grażyna Barszczewska /Karolina Gorczyca/ Katarzyna Herman / Piotr Bajtlik /Mariusz Bonaszewski/Jerzy Schejbal

Włodek Pawlik Quartet:
Włodek Pawlik - fortepian
Łukasz Pawlik - syntezatory
Damian Kostka - bass
Cezary Konrad - perkusja

Premiera płyty: 2022-03-11

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic