Informacje

Akademia Muzyczna zyskała cenne instrumentarium za ponad 20 mln zł

Dodano:
Akademia Muzyczna zyskała cenne instrumentarium za ponad 20 mln zł

O cenne instrumentarium wartości ponad 20 mln zł – m.in. fortepiany, pianina, barokowe organy, kopie instrumentów dawnych i instrumenty orkiestrowe – wzbogaciła się Akademia Muzyczna w Łodzi dzięki dotacji z UE oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

We wtorek Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi po raz pierwszy zaprezentowała kilka szczególnie cennych instrumentów spośród 250, które zakupiono w ramach realizowanego od 2016 r. projektu współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz ze środków MKiDN.

"Projekt ma ogromne znaczenie nie tylko dla społeczności naszej uczelni, ale dla mieszkańców Łodzi, regionu, kraju. Dzięki tym instrumentom nasi studenci będą mogli przygotowywać znakomitą ofertę kulturalną, w której uczestniczyć będzie szeroka publiczność" – podkreśliła kanclerz Akademii Muzycznej Agnieszka Grochulska.

Uczelnia wzbogaciła się o instrumenty przeznaczone do wykonywania muzyki z różnych epok i w różnych stylach. Zakupiono m.in. 38 fortepianów, w tym osiem koncertowych, z czego każdy z czterech najcenniejszych kosztował 700 tys. zł, a także 15 pianin oraz barokowe organy za 4 mln zł.

Jak zaznaczyła rzeczniczka Akademii Aleksandra Bęben organy, które stanowią obiekt unikatowy, ponieważ są pierwszym w historii polskiego szkolnictwa muzycznego tego typu instrumentem nowo wybudowanym i wzorowanym na organach z okresu I Rzeczypospolitej, znajdują się w siedzibie uczelni przy ul. 1 Maja; publiczność usłyszy je po raz pierwszy na początku przyszłego roku.

Brzmienie nowych instrumentów uczestnicy konferencji prasowej poznali dzięki studentom AM, którzy dali na nich krótki koncert w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej. Zaprezentowano m.in. jeden z dwóch zakupionych dla uczelni klawesynów, wiolonczelę barokową oraz violę da gamba – to tylko kilka spośród wielu kopii instrumentów dawnych, wykonanych specjalnie dla uczelni. Znalazły się wśród nich skrzypce barokowe i renesansowe, lutnia, teorba, barokowe skrzypce czy violino piccolo.

Jak podała prodziekan Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu dr Anna Liszewska, główka violi da gamba, która - zgodnie z tradycją - zwieńczona jest rzeźbioną głową kobiecą, tym razem została ozdobiona podobizną prof. Franciszka Wesołowskiego – znakomitego kompozytora, organisty, pedagoga i znawcy muzyki dawnej, a także doktora honoris causa łódzkiej uczelni. "To szczególny sposób uczczenia zasłużonego dla naszej uczelni profesora" – dodała.

Z kolei prodziekan Wydziału Instrumentalnego AM dr Maciej Straszewski zwrócił uwagę na bogatą kolekcję instrumentów perkusyjnych, o którą wzbogaciła się uczelnia. Jej wartość to 950 tys. zł, a złożyły się na nią m.in. bębny japońskie, dzwony i kotły symfoniczne, wibrafon, marimba, 12 tom tomów koncertowych i wiele egzotycznych instrumentów z Karaibów i Tajlandii.

Zebrani wysłuchali też utworu zagranego na kontrafagocie zakupionym za 180 tys. zł, będącym częścią zbioru instrumentów orkiestrowych, wśród których najcenniejsze są trzy harfy – każda kosztowała 200 tys. zł.

Na jednym z koncertowych fortepianów Steinway Poloneza As-dur op. 53 Chopina zagrał student Cezary Karwowski. Kilka dni wcześniej z instrumentu tego - podczas organizowanego przez łódzką uczelnię AŻ Festiwalu - korzystał światowej sławy pianista Kevin Kenner.

"To wielka radość dla studentów i ludzi związanych z Akademią, że mogą usłyszeć instrument tej klasy i w dodatku z niego korzystać. Ten fortepian na pewno posłuży wiele lat" – podkreślił student.

Projekt o wartości ponad 20 mln zł jest dopełnieniem szeregu inwestycji, jakie Akademia przeprowadziła w ostatnich latach, wzbogacając się o nowoczesne przestrzenie dydaktyczne i koncertowe. Instrumenty już są wykorzystywane w Regionalnym Ośrodku Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej przy ul. 1 Maja oraz w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej.

 • 14:03 Joey Batey Toss A Coin To Your Witcher
 • 14:06 David Arnold I'm The Money/Aston Montenegro/Dinner Jackets
 • 14:12 Rachel Portman Frank Churchill Arrives
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 307, Sunday, 16 February 2020
 • 1
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic